Aversa, Archivio Capitolare, Privatorum rationes v. I, 3
source date: [1130 November 1 - 1130 November 30] [Indizione romana] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sancte et individue Trinitatis. Nos secundus Rotbertus, divina ordinante clementia Capuae princeps et comes Aversae, per interventum Stabilis nostri stratigotti, tibi Petro, filio quondam Iohannis Canciani, fideli nostro, huius prefatae nostrae Aversanae urbis habitatori, nec non et tuis heredibus, per hoc videlicet principale scriptum, et in presentia subscriptorum testium, imperpetuum concedimus, damus, tradimus, et corroboramus, infra hanc predictam nostram Aversanam urbem, in Mercato publico, iuxta terram Stephani Tallapetra, integram unam petiam terrae nostrae, pro eo quod tibi pertinet, a parte iamdicti patris tui, que est intus apothecam Iohannis Fermoselli, et apothecam filiorum quondam Leonis de Angelo, et est longa passu uno, et lata palmis quinque: mensurata cum passu aecclesiae Sanctae Crucis de eadem urbe, tali quidem pacto, ut ab hac die in antea, ex nostra parte, libere, et absolute atque quiete teneatis illam terram, et totam utilitatem vestram ex ea faciatis, remota omni inquietudine, contrarietate et molestia principum successorum nostrorum, vel vice principum, comitum, vel vice comitum, iudicum, sculdahorum, castaldehorum, aliorumque omnium mortalium. Quod si quis huius nostre donationis et confirmationis paginae contentor aut violator in aliquo esse presumpserit, libram unam auri purissimi persolvat, medietatem nostro sacro palatio et medietatem tibi memorato Petro Canciano, tuisque heredibus, seu cuicumque ex donatione vestra haec cartula in manu apparuerit. Solutaque pena auri, hoc nostrum principale scriptum, cum omnibus quae continet, firmum, munitum, atque inviolabile maneat imperpetuum, et ut in futurum posteris sit notum propria manu subiacenti signo crucis rubeo signavi, et subscriptos testes ut subscriberent rogavi. (M) Signum secundi domni Rotberti principis. Ego prefatus Stabilis de Marenda, stratigotus predicti principis, interfui, et consensi atque subscripsi, et exinde habui tarenos .xv. Ego Stabilis, filius quondam Constantini Cocci, vice comes civitatis Aversae, consensi et subscripsi, et ex hoc negocio habui tarenos .x. . + Ex iussione serenissime potestatis, hanc cartulam donationis scripsi ego Willelmus, Aversanus clericus et notarius, in anno Dominicae incarnationis .MCXXX. Datur apud Aversanam urbem, mense novembris, per indictionem .VIII.

CDNA, II, n. 27, pp. 41-42 (source of the text reproduced here).