Aversa, Archivio Capitolare, Privatorum rationes v. I, 5
source date: [1131 March 1 - 1131 March 31] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri lesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eiusdem redemptoris .MCXXXI., indicione nona, et quarto anno principis Capuae et comitis Aversae. Ego Rainfredus, filius quondam Rogerii de Casaferrea, unus ex militibus praescriptae civitatis Aversae, una cum consilio et assensu domni mei secundi Rainaldi Lupini, tibi Petre de Arnone, parmenterie, fili quondam Iohannis, huius prefatae Aversanae urbis habitator, qui manes in parrochia aecclesiae Sancti Antonini, nec non et tuis heredibus, per hoc videlicet scriptum, et in presentia praefati domni mei secundi Rotberti principis, et aliorum subscriptorum testium, etiam cum eiusdem domni mei licentia, imperpetuum do, et trado, atque venundo, in Ligurie tellure, scilicet in territorio villae Iuliani maioris, integras decem petias terrae meae, et in eadem villa integrum unum fundum terrae meae, cum sepibus, et limitibus, et viis earum in eis intrandi et exeundi, et cum omnibus introhabentibus subter et super atque cum universis earum pertinentiis, ad possessionem tuam tuorumque heredum, seu cuicumque hoc scriptum, per vos datum, in manu apparuerit, ad habendum, et possidendum, et fruendum, et faciendum exinde omnia quae vobis vel eis placuerit, ad utilitatem vestram. Quarum prima ex ipsis petiis terrae est in loco qui nuncupatur clausuria de Antignano, et hos habet fines: a parte orientis est finis terra filiorum quondam Philippi de Venabulo, et terra Petri Mancharelli, et terra Iuliani Peralolla, habet inde passus .clxxiii.; a parte meridiei est via pubblica, habet inde passus .xl.; a parte occidentis est eadem via, habet inde passus .cxxxiii.; et est ibi recansus unus de intus ipsa terra, iuxta terram aecclesiae Sancti Felicis de eadem villa Iuliani, qui constat passibus quinque, et in capite ipsius recansi est intersicus, qui constat passibus .xi.; a parte septemtrionis est finis terra predictorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xxi. Secunda petia terrae est in prenotato Antignano, habetque hos fines: a parte orientis est via publica, habet inde passus .xxii.; a parte meridiei est finis terra eorum hominum qui cognominantur Basiliski, et terra Iohanni Perallola, habet inde passus .x.; a parte occidentis est finis terra eorum hominum qui cognominantur Girolla, habet inde passus .xvii.; a parte septemtrionis est finis terra prescriptorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xvi.; et est ibi recansus unus de foris ipsa terra, qui constat passibus quinque; et in capite ipsius recansi est intersicus, qui constat passibus .xxxiii. Tercia petia terrae est in eodem Antignano, habens hos fines: a parte orientis est finis terra Ligorii Caputi, et terra iamdictorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xxxvi.; a parte meridiei est finis terra Stephani de Sico, et terra Iuliani de Presbitero, habet inde passus .xxxv. ; a parte occidentis est terra Angerii de Vendella, habet inde passus .xxi.; a parte septemtrionis est finis terra eorum hominum, qui nuncupantur Girolla, et terra predictorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xxxiii., et est ibi recansus unus de foris ipsa terra, qui constat passibus .xiii.; et in capite ipsius recansi est finis terra Stephani de Pollicia, et intersicus qui constat passibus tribus et medio. Quarta petia terrae est in loco qui dicitur clausuria de Arcu, et hos habet fines: a parte orientis est finis terra Stephani, filii quondam Iohannis Malevinduli, et terra aecclesiae Beati Pauli apostoli de Aversa, habet inde passus .lx.; a parte meridiei est finis starcia prescriptorum fìliorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xxxiiii.; a parte occidentis est finis terra Martini Girolla, et terra Iuliani Girolla, habet inde passus .lxi.; a parte septemtrionis est via publica, habet inde passus .xxxvii.. Quinta petia terrae est in loco qui nuncupatur corrigia de lu Monachellu, habetque hos fines: a parte orientis est finis terra prenotati Stephani de Sico, et terra Iohannis Sclani et sui fratris Stephani, habet inde passus .xlvii.; a parte meridiei est via publica, habet inde passus quinque et medium; a parte occidentis est finis terra Iohannis Rustinula, habet inde passus .xlvii.; a parte septemtrionis est finis terra Ligorii Caputi, habet inde passus quinque et medium. Sexta petia terrae est in loco qui vocatur Sorbus, et hos fines habet: a parte orientis est via publica, habet inde passus .xxxiii.; a parte meridiei est eadem via, et terra supradictorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xi.; a parte occidentis est finis terra aecclesiae Sanctae Fidis, de prenominata civitate Aversa, habet inde passus .xliiii.; a parte septemtrionis est via publica, habet inde passus .xvi., Septima petia terrae est in loco qui cognominatur Spaccinus, habens hos fines: a parte orientis est finis terra eorum hominum qui nuncupantur Spognola, habet inde passus .lxxxv.; a parte meridiei est finis terra Iohannis Spognola, habet inde passus .xiii. et medium; a parte occidentis est finis terra Iuliani Spognola, et terra Petri Stabilendae, et terra prescriptae aecclesiae Sancti Felicis, habet inde passus .lxxxiiii.; a parte septemtrionis est finis terra predictorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .x., Octava petia terrae est in campo qui dicitur vineae de Molimento, habetque hos fines: a parte orientis est via publica, habet inde passus . xliiii. , et duas partes de uno passu; a parte meridiei est finis terra fìliorum quondam Hugonis, vice comitis de Saviniano, habet inde passus .xiiii. et medium; et est ibi recansus unus de foris ipsa terra, qui constat passibus quinque; et in capite ipsius recansi est finis terra Goffredi de Venabulo, et terra Stephani Sacci, habet inde passus .xliiii.; a parte occidentis est finis terra praescriptorum fìliorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xxxviii. et medium; a parte septemtrionis est finis terra eorumdem filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .ciiii. Nona petia terrae est in predicto campo qui nuncupatur Vineae, habens hos fines: a parte orientis est finis terra supradictorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xxxv.; a parte meridiei est finis terra eorumdem filiorum Philippi de Venabulo, et terra Martini Capitis Cotti, habet inde passus .xxxi.; a parte occidentis est finis terra congregationis aecclesiae Beati Petri de Sancto Laurentio, prescriptae civitatis Aversae, habet inde passus .xxxi.; a parte septemtrionis est finis terra predictorum filiorum PhiIippi de Venabulo, habet inde passus .xxxi. Decima petia terrae est in eodem campo vineae, et hos habet fines: a parte orientis est finis terra congregationis prescriptae aecclesiae Sancti Felicis, habet inde passus .xvii.: a parte meridiei est finis terra eiusdem aecclesiae Sancti Felicis, habet inde passus .lxiii.; a parte occidentis est finis terra prenominatae congregationis aecclesiae Sancti Felicis, habet inde passus .xv.; a parte septemtrionis est finis terra Sergii de Maio, et terra memorati Martini sui fratris, habet inde passus .lxiii., et pedes duos. Praenotatus vero fundus terrae et habet hos fines: a parte orientis est finis terra supradictorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus quinque et medium; a parte meridiei est via publica, habet inde passus .xxvi.; a parte occidentis est eadem via, habet inde passus .x.; a parte septemtrionis est fossatum curiae predictorum filiorum Philippi de Venabulo, habet inde passus .xxviii.: mensuratos omnes cum passu de Friano. Hanc inquam totam terram, per praescriptos fines et mensuras, ego praefatus Rainfredus, filius Rogerii de Casaferrea, insimul cum prenominato domino meo Rainaldo Lupino ita firmiter concedo, do, trado, venundo, et corroboro vobis illam, ut, omni tempore, tu, iamdicte Petre de Arnone, tuique heredes, seu cuicumque illam dederitis vel vendideritis, libere teneatis, possideatis, et fruamini ipsa, et totam utilitatem vestram ex ea faciatis, sine ulla calumpnia vel molestia, quae a nobis vel a nostris heredibus vobis sit inferenda, et manifestus sum quia, pro suprascripta mea venditione, acceptum et completum apud me exinde habeo praecium, scilicet tarenos bonos de moneta Amalfie octingentos, et praenotatus domnus meus Rainaldus habuit inde tarenos bonos trecentos, sicut inter nos convenit; unde obligamus nos et nostros heredes hanc nostram integram venditionem antestare et defendere contra omnes homines, qui inde vobis calumpniam intulerint, aut auferre vel inquietare temptaverint; et non sit nobis licitum, vel per nos, vel per aliquam submissam personam, predictam terram vobis auferre nec aliquid ex ea, sed semper quiete et in pace teneatis, possideatis et fruamini ipsa. Si autem ego qui super Rainfredus, filius Rogerii, vel praefatus domnus meus Rainaldus Lupinus, seu heredes, vel posteri nostri, ullo adveniente tempore, illud quod hoc scripto continetur aliquo modo disrumpere vel dolose removere temptaverimus, obligamus nos componere libras quinque auri purissimi, medietatem sacro palatio principis, et medietatem tibi memorato Petro de Arnone, tuisque heredibus,seu cuicumque, ex donatione vestra, haec cartula in manu apparuerit. Solutaque poena librarum, hoc scriptum, cum omnibus quae continet, firmum, munitum, atque inviolabile maneat imperpetuum; et ut in futurum posteris sit notum propria manu subiacenti signo crucis signavi, et subscriptos testes ut se subscriberent rogavi; obnixe quidem praenotatum dominum meum secundum Rotbertum principem rogavi, ut sua propria manu subiacenti signo crucis firmaret, quod ipse sua gratia fecit. Signum domini Rotberti principis. (M) Ego prefatus Rainaldus Lupinus, omnia quae in hae scedula leguntur laudo et confirmo, et, super predicto praecio, adiunctos habeo alios tarenos centum, Signum crucis manus praenotati + Rainfredi, filii quondam Rogerii de Casaferrea. Isti tales interfuerunt testes et propriis manibus subscripserunt: + Rotbertus de Barle, miles + Alexander, filius quondam Rotberti, + Rotbertus, filius quondam Fulconis, + secundus Willelmus de Peroleo, + Landulfus de Surrento, + Radulfus Guastinellus, + Baldoinus corduanerius, + Iohannes Bassi, Radulfus de Marino, + Rotbertus Paradysus, + Sassus Furesterius, + Richardus , filius quondam Goffredi, + Iordanus parmenterius, + Iohannes Scalciavacca, + Iohannes Infans, + Gualterius, filius Iohannis de Marino, + Iohannes de Parisio, + Iacobus, filius quondam Leonis de Angelo, + Rotbertus de Aversano, + Servatus, filius quondam Iordani. Ego Willelmus clericus et notarius, permanens in Aversana civitate, mense marcio, rogatus a prescripto Rainfredo, filio quondam Rogerii de Casaferrea, et a iamdicto domino secundo Rainaldo Lupino, hanc cartulam venditionis, manu propria, scripsi.

CDNA, II, n. 30, pp. 46-50 (source of the text reproduced here).