Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 349, fol. 152r)
source date: [1078 January 1 - 1087 December 31] [1131 - 1133]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet hac futurorum sagacitas quoniam ego Iordanus Dei gratia princeps una cum fidele meo Wigelmo, pro amore omnipotentis Dei et redemptione animarum nostrarum necnon et pro redemptione anime patris mei seu et matris mee, concedimus atque firmamus in monasterio Sancti Benedicti quasque et ad omnium Desiderium venerabilem eiusdem sancti cenobii abbatem septem homines cum filiis et filiabus eorum, scilicet Marcus, Costabile, Petrus Sclavu, Iohanne Agorose, Iohanne qui dicitur de Monacha et Petrus frater eius et Iohanne Capuanu, ea videlicet ratione ut nostris futurisque temporibus per hunc nostrum firmissimum scriptum sanctum cenobium situs in castro Casino, ubi nunc Deo auxiliante supradictus domus Desiderius venerabilis abbas preest, perpetualiter habeat et possideat, ita scilicet ut illis septem supradicti homines cum suis liberis nullam reclamationem partis nostre habeant, videlicet ut nullus homo nullaque qualibet nostri principatus magna vel parva persona prephatum sanctum monasterium seu predictum domnum Desiderium venerabilem abbatem suisque successoribus de iam supradictis hominibus disvestire, inquietare, molestare vel per aliqua placita fatigare presumat. Siquis autem nefandissimus hoc agere presumpserit, sciat se componere aurei Bizanteos solidos CCCCC, medietatem supradicto monasterio et medietatem camere nostre. Et ut hec nostra concessio firmam et stabile permaneat, manu propria ea roboravi. Ego Iordanus princeps. Ego qui supra Guilielmus. Ego Iohannes Burrellu. Ego Landulfus.

Magliari 1899, pp. 50-51; RPD, II, n. 349, p. 1012 (source of the text reproduced here).

Graham Loud sostiene che gli homines in questione risiedano nel territorio di Aquino (Loud 1999). Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio dell'Abbazia, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.