Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 350, fol. 152r)
source date: [1078 January 1 - 1090 December 31] [1131 - 1133]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Iordanus Dei gratia Capuanorum princeps notum facimus omnibus nostris fidelibus atque subiectis quia, pro redemptione anime nostre et remedium anime patris et matris nostre, concedimus congregationi sancte Casinensis ecclesie Iohannem scilicet piscatorem filium quoddam Manni de civitate Aquino, ea videlicet ratione ut nullus iudex, castaldeus, scudalscius nullaque nostri principatus persona prefatam sanctam congregationem de predicto Iohanne inequitare vel molestare presumet. Quod ut verius credatur hanc paginam sigilli nostri ostensione iussimus insigniri.

Magliari 1899, pp. 17-18; RPD, II, n. 350, p. 1013 (source of the text reproduced here).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.