Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 28
source date: [1077 December 12] [Il diploma reca la data 12 Dicembre 1078. Ma la data è proba
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Iordanus Capuanus princeps. Cum principali excellentia petitioni dilecti sui clementer favet, igitur omnium Christi nostrorumque fidelium universitatem scire iubemus qualiter nos, per petitionem et interventum Mirandi fidelis nostri rogati ut concederemus, redderemus quieteque dimitteremus, pro amore omnipotentis Dei et redemptione anime nostre, in monasterio sancte Casinensis ecclesie atque eiusdem locis domno Desiderio venerabili abbati suisque successoribus nostra principali auctoritate ea que nominatim inferius declarantur. Cuius petitioni benignissime, superna nos monente providentia, annuentes, hos nostre firmitatis apices in prefato monasterio fieri iussimus, per quos omnino sancimus, concedimus, reddimus et quiete dimittimus, ut nostris futurisque temporibus per hoc nostrum firmissimum preceptum sancta Casinensis ecclesia, in qua nunc, Deo auxiliante, domnus Desiderius reverentissimus abbas preest, perpetualiter habeat et possideat omnes terras quas ubicumque eptas et paratas habent homines scilicet de castro Pede Montis et Plumbarola et Terame ceterique homines predicti sancti monasterii usque nunc ab hominibus de Aquino et qualiter illas modo possident et eis calumniabimus. Itaque hec omnia, qualiter superius declaravimus, sancte prefeate Casinensi ecclesie concedimus, reddimus et quiete dimittimus ad habendum et perhenniter possidendum, ea videlicet ratione, ut nullus comes, iudex, castaldeus, sculdascius nullaque quelibet nostri principatus magna vel parva persona prefatam sanctam Casinensem ecclesiam seu predictum domnum Desiderium venerabile abbatem suosque successores de cunctis rebus que superius leguntur disvestire, inquietare, molestare vel per aliqua placita fatigare presumat. Siquis autem temerario ausu huius nostri precepti paginam violaverit aut infringere voluerit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem partis nostre publice et medietate predicte sancte Casinensi ecclesie aut abbati eidem tunc temporis presidenti. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, hanc paginam manu propria roboratam sigilli nostri ostensione iussimus insigniri. Signum domni Iordani excellentissimi principis. IORDANIS. Petrus diaconus ad vice Robberti capellanii iussione predicti gloriose potestatis scripsi. Data pridie idus Decembris, anno dominice incarnationis M LXX VIII, indictione .I., anno vero principatus domni Richardi et domni Iordani filii eius gloriosorum principuum .XX. Actum in civitate Aquino feliciter. AMen.

Gattola 1734, p. 186; Leccisotti 1965, II, p. 44; RPD, III , n. 413, pp. 1170-1171 (source of the text reproduced here).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.