Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIV, n. 14
source date: [1078 September 23]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Iordanes Capuanorum princeps petitione dilecti sui clementer favet. Igitur omnium fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo qualiter nos, per interventum Paldulfi filii quonda Guale et Cedri nostri dilecti fidelis vice principis, damus, concedimus atque confirmamus in monasterio Sancti Benedicti confessoris Christi quod situm est in Monte castro Casino, ubi nunc domnus Desiderius venerabilis abbas preest, pro salute anime nostre et magne recordationis genitoris nostri principis Richardi atque genitricis nostre Freselinde, castellum quod nominatur Suiu, quod est intra pertinentiam nostri ducatus Caietanorum, qui nobis atque nostro prefato genitori concessus atque confirmatus est a domno Alexandro venerabili papa et quia Raynerius cum aliis suis consortibus et parentibus qui in ipso castellu habitaverunt talem culpam fecerunt, unde legaliter omnes res eorum nostro fisco deducte sunt. Idcirco prefatum nostrum castellum cum tota sua pertinentia in prephato monasterio damus atque concedimus ad possessionem prefati monasterii et predicti domni abbatis et ad cunctos suos successores, ad faciendum exinde omnia que eis placuerint quemammodo de aliis rebus predicti monasterii faciunt, nemine eis aliquod contrarium vel molestiam ingerentem. Ob recordationem etiam et nostram eternaliter stabiliendam concessionem, hos nostre firmitatis apices fieri iussimus, quibus omnino sancimus et perpetualiter habendum mandamus, ut amodo et semper ipsum prephatum monasterium et predicti domnus abbas et sui successores firmiter, secure, livere et quiete habeant et possideant in perpetuum, remota omni inquietudine vel molestatione cuiuscumque iudicis, comitis, castaldeis, sculdais et omnium mortalium persone. Quod si quelibet hominum magna vel parva persona contra hanc nostri precepti firmitatem agere presumpserit aut eius violator in quocumque fieri temptaverit, sciat se compositurum auri purissimi libras quinquaginta, medietatem nostre camere et medietatem prefato monasterio et predicto domno Desiderio abbati suisque successoribus, et soluta pena huius nostre concessionis et confirmationis pagina munitum, firmum ac stabile maneat in perpetuum. Ut autem hec nostre concessionis paginam firmus credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu nostra propria corroboramus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. Signum domni Iordanis excellentissimi principis. IORDANIS. Ex iussione prefate serenissime potestatis scriptum per manus Iohannis iudicis in anno vicesimo primo principatus domni Iordanis gloriosi principis et sexto decimo anno ducatus Gaiete. Data nono kalendas Octubris, anno ab incarnatione Domini nostri Iesu Christi M septuagesimo octabo per indictione IIa.

Gattola 1734, p. 187; CDCa, II, n. 251, pp. 120-122; RPD, III, n. 415, pp. 1175-1176 (source of the text reproduced here).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.