Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 11
source date: [1085 November 18] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Iordanus Capuanorum princeps petitione dilecti sui clementer favet. Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo qualiter per interventum Gaitelgrime mee dilecte uxoris concedo et confirmo monasterio Sancti Benedicti sito in Monte Casino, cui domnus Desiderius venerabilis abbas preesse videtur, videlicet terram cultam et incultam et silvam nostro Palatio pertinentem, que esse videtur in comitatu Suesse iustum fluvium Gariliani, habentes hos fines: a parte septemtrionis incipiente primo capite a fluvio et a termino qui ibi positus est et mensurando infra duas columnas marmoreas ab intiquitus ibi fixas dum compleantur passus centum quattuordecim, et inde qualiter descendit iuxta palude que dicitur Festara usque in rivo qui vocatur Ausenti; a parte occidentis qualiter descendit ab ipso termino usque in mare iusta prescriptum fluvium Gariliani. Et concedo et confirmo predicto monasterio de ipsa silva ab ipso fluvio iusta mare passos trecentos sexaginta quinque, et qualiter vadit directe usque in pantanum et qualiter divertit usque in rivo qui vocatur Ausenti. Omnes predictas terras cultas et incultas et silvam que sunt infra prescriptos fines et mensuras, mensurando semper ad passos Landonis gastaldei, ego predictus princeps concedo et confirmo prescripto monasterio et predicto abbati suisque successoribus in perpetuum, ob salutem et redemptione anime patris mei principis Richardi et mee. Necnon et concedo et confirmo prescripto monasterio et predicti abbati suisque sucessoribus turrim que vocatur da Mare, que est infra prescriptas fines cum piscationibus maris et fluminis et cum omnibus eius pertinentiis, qualiter princeps Richardus pater meus per preceptum eam dedit atque concessit predicto monasterio et suprascripto abbati, ad possessionem, potestatem et dominationem predicti monasterii et domni abbati suorumque successorum, remota omnium mortalium molestatione. Quod siquis, diabolica suasione compulsus, huius nostre concessionis et confirmationis paginam violare irritamve facere presumpserit, centum auri optimi libras persolvat, medietatem nostro Palatio et medietate prescripto monasterio et predicto abbati suisque successoribus, et soluta pena hoc scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum. Et ut credatur et diligentius observetur, manu mea subscripsi et meo sigillo feci sigillare. Signum domni Iordanis gloriosi principis. IORDANIS. Ex iussione prefate serenissime potestatis scripsi ego Cansolinus iudex in anno principatus ipsius vicesimo octabo et vicesimo tertio anno ducatus eius Gaiete. Data quartodecimo kalendas Decembris, anno ab incarnatione Domini nostri Iesu Christi M octoagesimo quinto. Scriptum Capue per nonam indictionem.

Gattola 1734, p. 192; CDCa, II, n. 256, pp. 132-133; Leccisotti 1965, II, p. 109; RPD, III, n. 416, pp. 1177-1178 (source of the text reproduced here).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.