Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 9
source date: [1081 September 16] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Iordanus divina providentia princeps petitione dilecti sui clementer favet. Igitur, quia omnipotentis Dei clementia nobis tanti honoris excellentiam tribuere dignata est, hiccirco pro amore Dei redemptoris nostri et beati Benedicti confessoris Christi necnon et pro salute et redemptione anime patris mei magne recordationis principis Richardi et Fredesinde matris mee, interveniente Gaytelgrima principissa uxore mea, damus atque concedimus monasterio Beati Benedicti confessoris Christi constructo in castro Montis Casini, cui domnus Desiderius reverentissimus abbas preesse videtur, videlicet tres partes de lacu Maiore, qui fuit comitum Aquinensium qui contra animam nostram cogitaverunt et consiliati sunt, unde omnes res eorum legaliter nostro fisco deducte sunt, et est in superiori parte civitatis, cum ripis suis et cum introitu et exitu suo et cum omnibus rivis et venis aquarum que in ipso lacu influunt, et cum omnibus piscationibus suis que quovis modo in ipso lacu fieri possunt, et cum omnibus trecenariis que sunt iusta ipsam silicem, ad possessionem suprascripti monasterii et prefati domni abbatis suorumque successorum et partis predicti monasterii. Ob recordationem etiam et nostram eternaliter stabiliendam concessionem atque dationem, hos nostre firmitatis apices exinde fieri iussimus, quibus omnino sancimus et perpetualiter habendum mandamus, ut amodo et semper prefatum monasterium et prescriptus domnus abbas et suis successores et pars eiusdem monasterii firmiter, secure, livere et quiete habeant et possideant inclitas tres partes de suprascriptum invenitur, remota omni inquietudine vel molestatione cuiuscumque principis, vice principis, iudicis, sculdays, gastaldeis et omnium mortalium persone. Quod si quislibet hominum magna vel parva persona contra hanc nostram dationem atque concessionem agere presumpserit aut eius violator in quocumque fieri temptaverit, sciat se compositurum auri purissimi libras duocentum, medietatem nostro Palatio et medietatem prefato monasterio Beati Benedicti et domno Desiderio reverentissimo abbati suisque successoribus, et soluta pena hoc scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc firmus credatur et diligentius ab omnibus observetur, manibus nostris propriis corroboravimus et nostri sigilli inpressione iussione sigillari. Signum domni Iordani gloriosi principis Capue. IORDANIS. Ex iussione prefate serenissime potestatis scripsi ego Cansulinus in anno principatus ipsius domni Iordani vicesimo tertio et nonodecimo anno ducatus eius Gaiete. Data sexto decimo kalendas Octobris, anno ab incarnatione Domini nostri nostri Iesu Christi M octoagesimo primo. Scriptum Capue per quintam indictionem.

Gattola 1734, pp. 187-188; Leccisotti 1965, II, p. 108; RPD, III, n. 417, pp. 1179-1180 (source of the text reproduced here).

I conti di Aquino cedettero i diritti sul Lago Maiore - prosciugato artificialmente alla fine del XVII secolo - nel 1083 (Gattola 1734, p. 188).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.