Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, III, n. 418, fol. 181r)
source date: [1082 September 24] [Capua (Caserta)] [1131 - 1133]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Iordanus Capuanorum princeps. Cum principalis excellentia petitioni dilecti sui clementer favet, igitur notum sit omnibus fidelibus nostris presentibus et absentibus nos, quem ad hoc divina gratia promovit in principem ut ecclesiarum defensor atque ditator existam, pro salute anime patris mei principis Richardi ac matris mee Fredesinde, mei etiam et uxoris mee Gaytelgrime et heredum meorum, prudentia ipsius mee coniugis interveniente et Goffridi Ridelli, ecclesiam Sancti Rufi constructam in civitate Capuana, que nobis concessa est a nostris fidelibus Capuanis et per sacramentum firmata, cum omnibus pertinentiis suis intus Capuam et foras, qualiter antiquitus pertinuit prefate ecclesie quovis modo et qualiter tenuit et dominatus fuit Herluinus cappellanus noster, cum servis et ancillis, cum curtisanis et aldiis, cum aquis et piscationibus, cum silvis et pascuis, cum paludibus et universis pertinentiis suis, dedisse, concessisse et confirmasse monasterio Sancti Benedicti constructa in Monte Casino per hoc principale scriptum et domno Desiderio eiusdem monasterii venerabili abbati cunctisque successoribus, nemine prefato monasterio domnoque abbati et suis successorum ex prescripta concessione aliquam contrariam vel molestiam ingerentem. Quod siquis huius nostri precepti violator extiterit, mille libras auri obtimi componat, medietatem nostre camere et medietatem predicto monasterio, et domno abati cunctisque suis successoribus et, soluta pena, hoc preceptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum. Et ut firmus credatur et diligentius observetur, manus nostra propria subscripsimus et nostri sigilli inpressione sigillari precepimus. Signum domni Iordani gloriosi principis. IORDANIS. Ex iussione prefate serenissime potestatis scripsi ego Cansolinus in anno principatus ipsius vicesimo quinto et vicesimo anno ducatus eius Gaiete. Data octabo kalendas Octubris, anno ab incarnatione Domini nostri Iesu Christi .M. octoagesimo secundo. Scriptum Capue per sextam indictionem.

RSAF, pp. 55-56; RPD, III, n. 418, pp. 1181-1182 (source of the text reproduced here).

RSAF Miniature, Tav. VII.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.