Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 26
source date: [1085 February 22] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Iordanus divina providentia Capuanorum princeps petitioni dilecti sui clementer favet. Notum sit omnibus sancte et catholice Ecclesie filiis me, quem ad hoc divina gratia promovit in principem ut ecclesiarum defensor atque ditator existam, ob salutem et redemptionem anime principis Richardi patris mei et Fredesinde matris mee et ob meorum peccatorum indulgentiam, dedisse, concessisse et confirmasse monasterio Sancti Benedicti confessoris Christi sito in Monte Casino et domino Desiderio eiusdem monasterii venerabili abbati, per interventum Gaytelgrimme principisse uxoris mee, ecclesiam Sancte Agathe constructam prope muros Aversane urbis, cum curtibus et terris et villanis et cum universis suis pertinentiis, quas princeps Richardus pater meus ibi dedit, et qualiter Gualterius capellanus eam tenuit, cum omnibus suis pertinentiis in die obitus suis, ad possessionem, potestatem et dominationem predicti monasterii Sancti Benedicti et domni abbatis suorumque successorum, remota omni contrarietate et molestatione mortalium. Quod siquis, diabolica suasione compulsus, hanc nostram dationem, oblationem, concessionem violare irritasve facere temptaverit, centum auri optimi libras persolvat, medietate nostro Palatio et medetiatem prescripto monasterio et predicto abbati suisque successoribus, et soluta pena hoc scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum et firmum credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu mea subscripsi et mei sigilli inpressione feci sigillare. Signum domni Iordani gloriosi principis. IORDANVS. Per iussionem prefate serenissime potestatis scripsi ego Cansolinus iudex in anno principatus ipsius vicesimo octabo et vicesimo tertio anno ducatus eius Gaiete. Data octabo kalendas Martii, anno ab incarnatione Domini nostri Iesu Christi M octoagesimo quinto. Scriptum Capue per nonam indictionem.

Gattola 1734, p. 191; Leccisotti 1965, pp. 67-68; RSAF, pp. 62-63; RPD, III, n. 419, pp. 1183-1184 (source of the text reproduced here).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.