Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, III, n. 426, fol. 183r)
source date: [1073 January 1 - 1073 January 31] [Gaeta (Latina)] [1131 - 1133]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi. Primo etenim anno, gratia Dei auxiliante, Gaieta civitate regentibus domno Iordano glorioso princeps civitatis Capue et dux Gaiete prefate, mense Ianuario, indictione undecima, Gaieta. Ideoque me qui supra domno Iordano gratia Dei princeps et Rapizza iugalibus a presenti nanque die et omnem futurum tempus tradimus et offerimus in monasterio sacro cenobio Sancti Benedicti castro Casino et per te quoque domno venerabilis abbas ipsius monasterio domno Desiderio, una etenim pro redemptione anime nostre et animabus omnium nostrorum parentum, id est concedimus et tradidimus atque offerimus in supradicto cenovio, hoc est totum et inclito ipso monasterio Sancti Herasmi Furmiano destructe cum omnia et in omnibus illorum pertinentiis, quodcumque ibidem pertinet vel pertinentes fuerit. Et nichil nobis ibidem aliquid reservavimus nec dicimus reservaris, et totum et inclito iam dicto monasterio Sancti Herasmi cum omnia et in omnibus illorum pertinentiis, sicuti superius dictum et confirmatum habemus, permaneat in vestro monasterio sacro cenovio Sancti Benedicti et per te qui supra domno Desiderio gratia Dei venerabilis abbas et de suis posteris successoribus sit potestates ad frugiandum et dominandum et possidendum vel detinendum, etiam regendum, tantu qui supra domno Desiderio gratia Dei venerabilis abbas quam et tuis posteris successoribus. Similiter vobis vestrisque posteris successoribus confirmamus iam dicta nostra offertione, ut licentiam et potestatem habeatis pro utilitate predicto cenobio Sancti Benedicti Monte Casino quicquid de exinde facere volueritis. Et neque a nos qui supra Iordano gratia Dei princeps et Rapizza iugalibus, neque a nostris heredibus et neque a nobis nulla summissa humana persona nunquam exinde avebitis querela aut calumnia sustenibitis vos neque vestris posteris successoribus in sempiternum, in ea tale amonitione per antiquis patribus, ut siquis quascumque magnis aut parvis hominibus contra hanc nostra concessione vel offertione aliquid reluctare seu disrumpere aut iniare quesierit, nullo modo itaque valeat adimpleri quod repetit, sed primis omnium iram Dei omnipotentis super eum incurrat et habeat maledictione a trecentis decem et octo patrum, et parte habeat cum ille impio Iuda traditor Domini nostri Iesu Christi, insuper compositurus existat eademque persona illa qui hoc inquietare presumpserit auri purissimi libras quinquaginta et, soluta pena, hec nostra cartula offertionis et traditionis, ut superius legitur, firma permaneat imperpetuum. Quem scribendum iussimus a Leone presbytero et scriba de civitate, in mense et indictione dicta. Ego Iordanus gratia Dei princeps. Signum manus de domna Rapizza qui scribere iussit. Ego Marinus filio domno Marinus Pede Acetu. Ego Bonushomo. Ego Leo presbyter et scriba suprascripte civitatis complebi et absolbi in mense et indictione dicta.

CDCa, II, n. 205, pp. 20-22, RPD, III, n. 426, pp. 1199-1200 (source of the text reproduced here).

Il documento è un falso (Fedele 1904, pp. 103-109).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.