Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, III, n. 510, fol. 214 )
source date: [1089 January 29] [Capua (Caserta)] [1131 - 1133]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvalvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Domini Iordanis divina ordinante clementia Capuanorum princeps petitioni dilecti sui clementer favet. Notum sit omnibus sancte et catholice Ecclesie filiis me Iordanum, quem ad hoc divina gratia promovit in principem, ut ecclesiarum defensor atque ditator existam, pro salute et redemptione anime principis Richardi patris mei et Fredesinde matris mee et parentum meorum, et pro salute mea et Gaytelgrimme principisse uxoris mee et filiorum meorum, prudentia ipsius uxoris mee interveniente, dedisse et concessisse monasterio Sancti Angeli quod dicitur ad Arcum Diane, subditum monasterio Sancti Benedicti Montis Casini, cui domnus Oderisius venerabilis abbas preest, et domno Girardo eiusdem monasterio Sancti Angeli preposito suisque successoribus in perpetuum, pro servitio hospitum, castanetum quod est ad Sanctum Georgium prope Battiticzum, habens taliter fines: ab uno capite est cripta Sancti Georgii et trivium Sancti Martini de Lave, et qualiter vadit per cavam que dicitur via antiqua et redit per terram que dicitur Iohannis Coppule et intrat in viam publicam que vadit ad Limatulam et redit ad predictam criptam et trivium; et homines et terras que fuerunt Petri de Rosella et germani eius, sicut cartula prescripti patris mei continere videtur de oblatione quam fecit eidem monasterio Sancti Angeli, qui sunt apud Sanctum Herasmum, et terras que sunt in Ponticello et in Casalva et in Sancto Prisco, et ubicumque sunt terre ipse in partibus veteris Capue vel ubicumque. Et concedo prescripto monasterio Sancti Angeli ut si aliquis homo venerit ex aliis partibus, liber sit ad habitandum in terris ipsius monasterii Sancti Angeli ad servitium fratrum faciendum, ut nullus homo eos audeat inquietare, sed securi serviant monasterio et eius rectoribus, ad possessionem et dominationem predicti monasterii Sancti Angeli et prescripti domni Girardi prepositi suorumque successorum, remota omnia contrarietate et molestatione mortalium omnium. Quod siquis cuius mee concessionis violator esse presumpserit, centum auri optimi libras persolbat, medietatem meo fisco et medietatem prescripto monasterio Sancti Angeli suisque rectoribus, et soluta pena, hoc scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum. Et in firmus credatur et diligentius observetur, manu mea subscripsi et meo sigillo decoravi. Signum domni Iordani gloriosissimi principis. IORDANVS. Ex iussione prescripti principis scripsi ego Cansolinus iudex in anno principatus ipsius tricesimo primo et XXVI anno ducatus eius Gaiete. Data IIII kalendas Februarii, anno ab incarnatione Domini nostri Iesu Christi .M. LXXX nono. Scriptum Capue per indictionem duodecimam.

Gattola 1734, p. 203-204; RSAF, pp. 60-61; RPD, III, n. 510, pp. 1397-1398 (source of the text reproduced here).

In merito alla probabile interpolazione nel diploma: Sthamer 1930-1931, p. 20.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.