Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIV, n. 15
source date: [1125 February 1 - 1125 February 28] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Secundus Iordanus divina ordinante clementia Capuanorum princeps petitioni suorum fidelium clementer favet. Igitur notum fieri volumus omnibus fidelibus sancte ac catholice Ecclesie quoniam, ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum, videlicet Richardi primi principis avi nostri ac bone memorie Iordani patris atque secundi Richardi, quam et Robberti principum fratrum nostrorum et ob statum nostri principatus, consilio quoque ac interventu domni Ottonis Dei gratia huius Capuane sedis antistitis et Robberti Aversani episcopi necnon Ugonis de Labolita nostri economi atque Odaldi camerarii et Mansonis ac aliorum nostrorum dilectorum fidelium, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum, una cum Robberto nostro dilectissimo filio, damus et tradendo confirmamus in monasterio Sancti Benedicti Montis Casinensis, in quo domnus Oderisius cardinalis et abbas preesse dinoscitur, hoc est totum et integrum castrum quod nominatur Lu Pica cum munitione et turri et universis pertinentiis eius, sicut Richardus filius Raonis Pignardi illud tenuit et dominatus est quindecim dies antequam Leo Fundanus ibi capperetur, qui videlicet Richardus nepharia et flagitiosa proditione quam fecit de Leone de Fundis ita foris ferit, ut tam ipse quam sua omnia in nostra potestate iure perveniret. Nam cum esset cum eo in securitate per sacramenta, compater quoque eius et amicus fuisset, post datum ei prandium in domo sua, hostiliter, tyrannorum more comprendit tam ipsum quam Petrum filium eius et Marinum de Etro et homines eorum. Hunc supradictum castrum cum superioribus suis et inferioribus suis, cum terris cultis et incultis, cum silvis, pascuis, fontibus aquarumque decursibus et cum universis, ut dictum est, pertinentiis eius nos predicti pater et filius per hoc idem principale scriptum in perpetuum damus et tradendo confirmamus ad possessionem et potestatem ac dominationem prephati monasterii et iam dicti domni Oderisii cardenalis et abbas et eius successoribus, faciendi exinde quicquid eis placuerit ex nostra plenissima largitate, remota ex his omnibus predictis omni inquietudine, contrarietate vel molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum, comitum vel vicecomitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium personarum. Preterea per hanc nostre concessionis paginam confirmamus iam dicto monasterio Sancti Benedicti et tibi domino Oderisio abbati tuisque successoribus omnia ea que predecessores nostri principes, videlicet Richardus avus et Iordanus pater noster et secundus Richardus et Robbertus principes eidem venerabili loco aut monasteriis ad illum pertinentibus contulerunt vel quicquid nos ipsi eis concessimus aut aliquis ex baronibus nostris seu quelibet alia persona ex voluntate nostra eis optulit, ut tempore omni deinceps ea firmiter habeatis et possideatis absque omni molestia aut contradictione cuilibet persone. Quod siquis huius nostre concessionis, confirmationis pagine contemptor aut violator estiterit aut contra hoc principale scriptum agere temptaverit, mille libras auri purissimi persolvat, medietatem prenominato monasterio Sancti Benedicti et iam dicto domino Oderisio abbati vel successoribus eius, et medietatem nostro sacro Palatio, solutaque pena librarum auri hoc principale scriptum firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Ut autem hoc principale scriptum firmius credatur et diligenter ab omnibus observetur, manu propria subscribens illud corroboravimus et nostros sigillo illud insigniri iussimus. Signum domni Iordani secundi principis Capue. Signum Roberti filii eius. Ego qui supra Otto Dei clementia archiepiscopus. Ex iussione prephate serenissime potestatis scripsi ego Philippus palatinus iudex in anno dominice incarnationis millesimo centesimo XXV et V anno principatus prescripti domni Iordani gloriosissimi principis Capue. Datum Capue in mense Februario per indictionem tertiam.

CDCa, II, n. 306 pp. 223-226; Gattola 1734, pp. 232-233; RPD, III, n. 597, pp. 1628-1629 (source of the text reproduced here).

Chron. Casinense, IV, 82; Hoffmann 1971, pp. 74-95.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.