Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XII, n. 30
source date: [1128 March 1 - 1128 March 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Robbertus divina adiuvante clementia Capuanorum princeps petitioni suorum fidelium clementer favet. Igitur nos prenotatus secundus Robbertus sola Domini misericordia Capuanus princeps, ob salutem et remedium animarum quondam principum antecessorum parentum nostrorum et ob statum nostri principatus, consilio quoque et interventu Richardi de Caleno nostri consanguinei et Raynaldi Lupini nostri dilecti baronis atque aliorum nostrorum dilectorum fidelium, per hoc videlicet principale scriptum remittimus, concedimus atque donamus in perpetuum monasterio Sancti Benedicti Montis Casinensis, in quo domnus Segnorictus Dei gratia venerabilis abbas preesse dinoscitur, scilicet trecentos tarenos quos singulis annis accipiebamus ab hominibus de Casa Genzana pro data, similiter et terras, quas relinquunt homines qui sine heredibus moriuntur, que dicuntur scaditiones,que nunc sunt vel amodo erunt. Item damus atque quiete dimittimus in predicto monasterio XX scilicet modios terre que videntur esse in territorio Sancti Mauri ad Casale et infra terris eidem monasterii, quos modios terre homines nostri usque modo tenuerunt. Quin etiam manus, tradimus, concedimus atque confirmamus in perpetuum in prefato monasterio Sancti Benedicti Montis Casinensis et hominibus eius quibus prefatus abbas et successores eius preceperint, ius et potestatem piscandi in mari et in flumine in omni territorio Castelli qui dicitur ad Mare sine omni condicione. Insuper damus, tradimus, concedimus ac confirmamus in perppetuum in predicto monasterio quicquid nostri antecessores principes, scilicet Richardus bone memorie princeps pro avus noster et Iordanus princeps avus noster et secundus Richardus et Robbertus pricipes patrui nostri necnon et secundus Iordanus princeps pater noster dederunt, et nos de rebus nostris dedimus atque concessimus predicto monasterio et ecclesiis eius. Preterea causa devotionis permittimus atque concedimus in perppetuum, ut si quis ad prefatum monasterium Sancti Benedicti vel ad ecclesias eius venire ad habitandum vel residendum, aut rebus suis pro anima sua aliquid largiri voluerit ex permissu nostro, liceat eis hoc facere secundum iustitiam et consuetudinem terre. Hec omnia prescripta, qualiter a nobis vel a deprecessoribus nostris concessa seu reddita sunt predicto monasterio Sancti Benedicti, ibidem inviolabiliter in perpetuum manere concessimus, ut neque nobis, neque successoribus nostris ea deince[p]s alienare seu inquietare liceat, una cum omnibus in[f]erioribus ac superioribus earum et cum viis in eis intrandi et exeundi atque cum universis pertinentiis illarum. Nos prenominatus secundus Robbertus Dei gratia Capuanorum princeps in predicto monasterio Sancti Benedicti Montis Casinensis, ut superius diximus, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus ad possessionem et potestatem, ad dominationem predicti monasterii Sancti Benedicti Montis Casinensis et iam dicti domni Segnoricti venerabilis abbatis eiusque successoribus, faciendi exinde legaliter quicquid eis placuerit, remota ex his omnibus predictis omni inquietudine, contrarietate vel molestia omnium mortalium personarum. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis pagine contemptor aut violator extiterit, aut contra hoc principale scriptum hagere temptaverit, centum libras auri purissimi persolvat, medietatem ipsi monasterio Sancti Benedicti Montis Casinensis et prenotato domino Segnoricto venerabili abbati eiusque successoribus, et medietatem nostro sacro Palatio, solutaque librarum auri pena, hoc principale scriptum firmum permaneat in perpetuum. Ut autem hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscribens, illud corroboravimus et nostri sigilli illud insigniri iussimus. ROBBERTVS. Ex iussione prephate potestatis scripsi ego Philippus palatinus iudex in anno dominice incarnationis millesimo centesimo vicesimo octavo, primo anno principatus supradicti domini Robberti gloriosi principis Capue. Data Capue in mense Martii per indictionem sextam.

Gattola 1734, pp. 242-243; Leccisotti 1965, p. 96; RPD, III, n. 603, pp. 1642-1644 (source of the text reproduced here).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.