Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, III, n. 621, fol. 256r)
source date: [1099 March 29] [Il manoscritto reca la data 1109.] [Capua (Caserta)] [1131 - 11
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego secundus Richardus gratia Dei Capuanus princeps iuro tibi domno Oderisio Casinensi abbati quod ab hac die in antea non ero in facto nec in consilio ut vitam aut membra perdas aut aliquo ingenio captus sis ad tuam damnietatem. Honorem et terram Sancti Benedicti quam Casinense monasterium tenuit et dominatum est intra Capuanum principatum temporeim bone memorie avi mei Richardi principis et Iordani principis patris mei, sive quam ipsi sua concessione prehato sancto monasterio et firmaverunt et dederunt, insuper et quicquid ego ipse eidem venerabili monasterio dedi et optuli, hec omnia non ero in facto aut consensu nec in consilio ut perdas aut tu aut ipsum monasterium Casinense, et contra omnes homnines adiuvabo te et predictum monasterium ad tenendum ea et defendendum illa, scilicet que modo in nostra sunt potestate et dominio et cum alia in nostrum dominium et potestate devenerint. Similiter adiuvabo te et ipsum monasterium ad tenendum et defendendum recta fide, me sciente, absque fraude et malo ingenio, per hec sancta Dei evangelia. Hoc factum fuit in Capuam quarto kalendas Aprilis in anno dominice incarnationis millesimo centesimo nono, et nonodecimo anno prinicipatus ipsius domni secundi Richardi gloriosi principi, per indictione septima.

Loud 1980, pp. 173-174; RPD, III, n. 621, p. 1675 (source of the text reproduced here).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.