Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, III, n. 630, fol. 257v)
source date: [1106 January 1 - 1107 December 31] [1131 - 1133]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Robbertus frater secundi Richardi principis promitto et iuro tibi domno Octoni Casinensis monasterio abbati, per hec sacra evangelia Dei, quod ab hac hora in antea non ero in consilio vel in facto seu consensum ut vitam vel menbrum de tuo corpore perdas, ut captus sis ad tuam damnitate. Honorem et terram, quam Casinensem monasterium Sancti Benedicti tenuit et dominatum est, vel conquisivit infra principatum Capuanum seu ducatum Gaietanum tempore Richardi principis avi mei et Iordani principis fratris mei, et quod postea ibi vel suis subditis ecclesiis offertum vel datum est usque nunc, et nominatim ecclesiam Sancte Agathe sitam prope muros Aversane urbis cum omnibus terris et hominibus, quos Iordanis principis pater meus dedit et concessit predicto monasterio, et oppidum Pontiscurbi cum his pertinentiis, qualiter Richardus princeps frater meus illud concessit et confirmavit predicto monasterio et domno Oderisio abbati, adiuvabo te et predictum monasterium ad tenendum et defendendum contra omnes homines qui vobis illud vel inde auferre temptaverint si inde ammonitus fuero. Omia prescripta observabo recta fide, absque fraude et malo ingenio, me scientem.

Gattola 1734, p. 225; RPD, III, n. 630, p. 1687 (source of the text reproduced here).

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.