Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 23r)
source date: [1072 August 1 - 1072 August 31] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo quoniam pro salutem animarum nostrarum seu parentum nostrorum Askitini et Roberti, quam etiam et ob animam magne recordationis avunculi nostri consulis et ducis Raynulfi, per interventum Landulfi Riche et Pandulfi Guale et Citro vice principis, per hoc videlicet principale scriptum damus, tradimus, concedimus et confirmamus in monasterio Sancti Benedicti sito in Monte Casino, in quo domnus Desiderius divina ordinante clementia venerabilis ac religiosus cardinalis et abbas regimen tenere videtur, aecclesiam Sancti Benedicti Piczoli sitam in Capua, non longe ab ecclesia archiepiscopatus sanctorum martyrum Stephani et Agathes, cum aecclesiis et terris et aquis et universis pertinentiis suis. Nec non et aecclesiam Sancti Petri qui dicitur ad Scaphati, sitam in territorio Neapolitano, cum ecclesiis et terris et servis et universis pertinentiis suis, ad possessionem et proprietatem prephati monasterii et predicti domni abbatis et eius successorum, ad habendum et possidendum et faciendum regulariter omnia quae eis placuerint, remota omni inquietudine vel molestatione cuiuscumque comitis, iudicis, castaldei, sculdahiset omnium mortalium personae. Quod si quelibet persona hominum magna vel parva contra hanc nostri precepti firmitatem agere presumpserit aut eius violator in quocumque fieri temptaverit, sciat se compositurum auri purissimi libras quinquaginta; medietatem nostre camere et medietatem prephato monasterio et predicto domno Desiderio reverentissimo cardinali atque abbati suisque successoribus. Et post solutam paenam, huius nostre concessionis pagina munita, firma et stabilis maneat in perpetuum. Ut autem haec nostra concessio, datio atque confirmatio firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu nostra propria corroboravimus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scriptum per manu Iohannis iudicis, anno dominicae incarnationis millesimo septuagesimo secundo, mense augusto, indictione decima. In anno principatus ipsius domni Richardi, Deo annuente quarto decimo.

RSAF, pp. 45-46 (source of the text reproduced here).