Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 45r)
source date: [1093 January 27] [Capua (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo quoniam per interventum et consilium Robberti comitis magistri nostri aliorumque baronum nostrorum, donamus, concedimus et confirmamus in monasterio Sancti Michahelis archangeli qui dicitur ad Formam et domno Petro venerabili preposito suisque successoribus, pro redemptione animae Iordanis principis patris nostri, nec non propter devastationem quam in rebus monasterii prescripti fecimus cum obsidionem Capuae teneremus, idest inclita una petia de terra nostro sacro palatio pertinente, quae est propinquo loco qui dicitur Saxeta, et nominatur Campus cotidianus, quae habeat hos fines: ex uno latere a parte orientis habet finem via antiqua quae decernit inter hanc terram et terram quam modo residet pars Gullielmi Frasnellae, habet inde passus nonaginta sex; ab alio latere quae est ab occidente finem habet cavam antiquam, et qualiter vadit per ipsam cavam usque ad calcarias antiquas, habet inde passus centum quadraginta tres, et incipiente ab ipsa calcaria et ascendit contra montem qui dicitur Cognonillum, habet inde passus quinquaginta quattuor, et qualiter vadit directe ad canale qui nominatur Gaderisi, et inde ad montem qui dicitur Quattor natice, habet inde passus centum sexaginta, et inde descendente per suprascripto monte usque ad cavam antiquam, habet inde passus centum quindecim, et qualiter ascendit per ipsam cavam usque ad fossatum antiquum, qui decernit inter hanc terram et terram prescripti nostri palatii pertinentem, habet inde passus octaginta duo. Et sunt ibi propinquo cisterne vetere tres, quae simili modo ambo capita discernunt, unu capu a parte meridiei finis habet terra suprascripti Guillielmi Frasnella et fossatum veterem, habet inde per traversum passus octaginta sex, aliud cavud a parte septentrionis finis habet priorem fossatum qui decernit inter hanc terram et terram prescripti nostri palatii pertinente, et fuerunt in ipso fossatu a parte orientis calcarie, et inde habet passus septuaginta sex. Hanc itaque prescripta paetia de terra per indicate finis et mensuris in prescripto monasterio Sancti Michelis archangeli, et domno Petro venerabili preposito suisque successoribus, donamus, concedimus et confirmamus, remota omni inquietitudine, contrarietate et molestatione omnium mortalium persone. Quod si quislibet hominum diabolica suasione compulsus hanc nostram donationem, concessionem et confirmationem, per quodcumque ingenium violator esse temptaverit, decem libras auri purissimi persolvat; medietatem nostro sacro palatio et medietatem prescripto monasterio et domno Petro venerabili preposito suisque successoribus. Et soluta pena, haec nostra donatio, concessio et confirmatio, firma ac stabilis maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu nostra subscrissimus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis scripsi ego Quiriacus iudex. In anno Domini nostri Iesu Christi millesimo nonogesimo tertio et tertio decimo anno principatus ipsius domni Richardi gloriosi principis. Datum sexto kalendas februarii in Capuam per indictionem primam.

RSAF, pp. 84-86 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).

La donazione mette in luce il temporaneo reinsediamento di Riccardo II a Capua dopo la rivolta del 1091, nonostante la stabilizzazione definitiva del suo potere sulla città non avvenne prima del 1098.