Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 48r)
source date: [1098 January 1 - 1098 January 31] [Stile fiorentino] [Aversa (Caserta)] [1137 -
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. Quoniam per consilium et interventum Robberti de Labolita et Rainaldi Lopini et Stantioni vice principis et Quiriaci iudicis et domni Sassoni prepositi monasterii Sancti Angelis in Formis et Mainardi monachi, quam et ad salutem et remedium animarum principum Richardi scilicet avii et Iordani patris nostri, et ob statu nostri principatus, concedimus et confirmamus in monasterio Sancti Benedicti sito in Monte Casino in quo domnus religiosissimus Oderisius atque venerabilis cardinalis et abbas praeest, aecclesiam Sancti Leonis quae est sita foras muros nostrae civitatis Suesse, constructa scilicet a quondam mundi qui vocabatur cognomine Adi, quae a nobis prephatus Robbertus in fevo tenebat. Predictam aecclesiam Sancti Leonis cum libris et ornamentis et omnibus instrumentis eius et casis et sediliis, nec non et vacuas presas et ortis cum aquis suis, et terris cunctis quae ei in territorio predictae Suesse pertinet cum omnibus aliis rebus, mobilibus scilicet atque inmobilibus ubicumque exinde inventus fuerit intro vel foras civitatis Suesse, quantum ad eandem aecclesiam Sancti Leonis pertinet aliquo legali modo, nos prephatus saecundus Richardus princeps in prenotato monasterio Sancti Benedicti damus concedimus et confirmamus, ad possessionem et potestatem et dominationem predicti domni Oderisii venerabili abbati eiusque successorum et rectoribus predicti monasterii atque custodibus faciendo exinde quicquid eis placuerit. Remota omni contrarietate et molestatione principum successorum nostrorum vel principum ordinatis, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium. Quod si quis huius nostrae concessionis et confirmationis pagine contemptor aut violator in aliquo esse presumpserit, quinquaginta libras auri purissimi persolvat: medietatem predicto monasterio Sancti Benedicti et domno Oderisio venerabili abbati eiusque successoribus et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque paena librarum, hec nostra concessio et confirmatio, firma, munita atque inviolabilis maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscripsimus et nostri sigilli inpressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus iudex. In anno dominice incarnationis millesimo nonogesimo septimo, et octavo decimo anno principatus domni secundi Richardi gloriosissimi principis. Datum apud Aversanam urbe mense ianuario per indictionem sextam.

RSAF, pp. 89-91 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).