Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 49r)
source date: [1098 May 1 - 1098 May 31] [Aversa (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. Quoniam per interventum Tancredi cognomine de Altavilla et Guilielmi filii Guilielmi Frasnelli et Ugonis de Phaida, quam et ad salutem et remedium animarum principum Richardi scilicet avi et Iordanis patris nostri, et ob statu nostri principatus, concedimus et confirmamus per hoc nostrum principalem scriptum omnipotenti Deo et monasterio Sancti Benedicti sito in Monte Casino, in quo domnus Oderisius venerabilis abbas praeest, et monasterio Sancti Arcangeli Michahelis in Formis in quo domnus Sasso venerabilis prepositus preest, quicquid Paldi qui fuerat comes de Sexto et uxore sua Maria de hereditate eorum in prenominato monasterio Sancti Benedicti per cartulam obtulerunt, ubicumque exinde inventus fuerit intro vel foras civitatibus vel castellis, montibus, planis, aquis atque paludis et silvis, in omnibus scilicet qualiter in eadem cartula offersionis continere videtur. Simili modo concedimus et confirmamus in prescriptis monasteriis, ecclesiam Sancti Benedicti quae est sita in loco qui Dalfiana vocatur, in comitatu Castello maris, prope Rosellam quae comes Ugo de Molinis in predicto monasterio Sancti Benedicti, et monasterio Sancti Angeli, per cartula offersionis dedit cum pertinentiis suis omnibus. Haec omnia predicta qualiter supra prenotata sunt, Nos prephatus saecundus Richardus Capuanus princeps, in predictis monasteriis concedimus et confirmamus ad possessionem et potestatem et dominationem predictis monasteriis et predicti domni Oderisii abbati et domni Sassoni eorumque successorum atque custodum, faciendo exinde quicquid eis placuerint. Remota omni contrarietate et molestatione omnium principum successorum nostrorum, vel vice principum successorum nostrorum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium. Quod si quis huius nostrae concessionis et confirmationis paginae in aliquo contemptor aut violator esse presumpserit, quinquaginta libras auri purissimi persolvat: medietatem in predictis monasteriis et predicto domno Oderisio venerabili abbati et domno Sassoni preposito eorumque successoribus atque custodibus, et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque paena librarum, hoc nostrum principale scriptum cum omnibus quae continet, firmum munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscripsimus et nostri sigilli iussimus sigillari. (M) Ex iussionae prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus iudex. In anno dominicae incarnationis millesimo nonogesimo octavo, et octavo decimo anno principatus prephati domni saecundi Richardi gloriosi principis Capuae. Datum apud Aversanam urbem mense magio per indictionem sextam.

RSAF, pp. 91-92 (source of the text reproduced here).

Per la donazione del conte Paldo: Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XI, n. 58; RPD, fol. 231v, n. 550. Per la donazione del conte Ugo di Molise (1097): RSAF, pp. 47-50.

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).