Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 56r)
source date: [1104 November 28] [Capua (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur notum fieri volumus omnibus fidelibus nostri. Quoniam nos prenominatus saecundus Richardus Capuanus princeps, olim, videlicet in anno dominice incarnationis millesimo nonogesimo nono, et nonodecimo anno principatus nostri Capuae, mense novembrio per indictionem septimam, dedimus, concessimus ac confirmamus per principalem scriptum in monasterio Sancti Angeli quod dicitur ad Formam, cum aliis rebus unum portum et sedium molendinis quod est in Trifisco, inter sedium salicis et sedium ulmi, cum duobus molendinis in una domo edificati cum aqua et alveo et ripis ex utraque partibus, de quibus postmodum horta fuit contentio inter prephatum monasterium et Rainaldum Musca, dicens ipse Raynaldus contra ipsum monasterium et domnum venerabilem Petrum prepositum ipsius monasterii, quod aqua, ipsa terra et alveo et ripas de fevo suo erant et ipsa molendina in suo fevo constructa erant, de qua causa predictus Rainaldus nobiscum placitatus est in curia nostra et sermocinavit erga nos quod ipsa molendina et aliis quos nostris hominibus dedimus, constructa essent in portu et aqua et alveo et ripas suas, et ex iudicio nostre curiae terra ipsa et aqua et alveo et ripas de suo vetere fevo per sacramentum erga nos comprobavit, et tunc in suo fevo permanserunt ea omnia. Postmodum vero, predictum Rainaldum et iam dictum prepositum Petrum, venerunt ad concordiam, et dimisit eidem monasterio et predicto preposito quietum illud donum quod nos ipsi monasterio fecimus de predicto portu et sedio molendinis quod est ut supra diximus in Trifisco, inter sedium salicis et sedium ulmi, cum ipsis duobus molendinis in una domo edificati cum aquis et alveo et ripis ex utraque partibus sicuti nos ipsis concessimus. Et acta conventione et concordiam inter eos, tunc prephatus Raynaldus Musca et Richardus Musca nepos eius venerunt ad curiam nostram, et deprecati sunt nostram excellentiam ante Ioffridum de Poholdone et Rannulfum filium Guale et Rodulfu de Mucegros et Ugonem de Labulita, ut iterum in prephato monasterio Sancti Angeli in perpetuum illud portum et sedium molendinis, quod est inter sedium salicis et sedium ulmi, cum ipsis duobus molendinis in una domo edificati cum aquis et alveo et ripas eius ex utraque parte, unde contentio fuit inter illos, concederemus et confirmaremus, sicuti antea ipsi monasterio per preceptum concessimus et confirmavimus. Petitio quorum libenter concessimus, et pes noster obsculatum ab eis, nos igitur prephatus secundus Richardus Capuanus princeps, iterum ea omnia deprecatu predictorum Raynaldi et Richardi nepos eius, per hoc principale scriptum in predicto monasterio Sancti Angeti in perpetuum quiete et libere concedimus ac confirmamus ad possessionem et potestatem et dominationem ipsius monasterii et iam dicti domni Petri venerabili prepositi et successorum eius, faciendo exinde utilitatem ipsius monasterii. Remota omni contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium personae. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis paginam contemptor aut violator extiterit, decem libras auri purissimi persolvat: medietatem predicto monasterio et memorato domno Petro venerabili preposito et successoribus eius; et medietatem nostro palatio. Solutaque paena librarum, hoc principale scriptum qualiter continet, firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroborabimus et nostri sigilli impressione iussimus illud insigniri. (M) Ex iussione prephate potestatis, scripsi ego Quiriacus palatinus iudex, in anno dominice incarnationis millesimo centesimo quarto, et vicesimo quarto anno principatus ipsius prephati domni secundi Richardi gloriosi principis Capuae. Datum Capua, vigilia sancti Andree apostoli, mense novembrio per indictionem tertiadecima.

RSAF, pp. 102-104 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).