Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 60r)
source date: [1107 November 29] [Capua (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. Quoniam ob salutem et remedium animarum gloriosorum principum Richardi scilicet avi ac Iordani patris, necnon Richardi fratris nostri, ac ob statum nostri principatus, interventu etiam Ivonis economi nostri, damus, tradimus, concedimus ac confirmamus per hoc principale scriptum in perpetuum in monasterio Sancti Michahelis archangeli qui dicitur in Formis, cui domnus Maynardus venerabilis prepositus preest, integras duas petias de terra quae pars curtis nostre, temporibus predictorum principum tenuit et possedit per triginta annos et eo amplius, et videntur esse in pede de monte arce nostre Sancte Agathes. Ex quibus prima petia est ubi dicitur ad Bertariski, in loco scilicet qui dicitur Caephalu et hos habet subscriptos fines: a prima parte quae est a septemtrione est finis criptam quae dicitur Corbara, et finis mons superscripti monasterii Sancti Angeli, sunt inde passus centum et viginti; a secunda parte quod est ab oriente incipiens a canale quod descendit a monte qui dicitur Asculcula et vadit usque ad terram heredes Benerusi caprari est finis mons noster, sunt inde passus centum viginti; a tertia vero parte quae est a meridie terra heredum superscripti Benerusi, quae terra vocatur Cephalus, sunt inde passus quadraginta et duo; a quarta namque parte quae est ab occidente est finis terra Zoffi filius quondam Pandulfi Rigande et terra Mariae filie quondam Petri Bertari, uxor Auloaldi, et terra Sancti Bartholomei de Capua, et terra Zoffi filii quondam Gustabili Venerusi, et terra Mariae uxor Petri sclavi filii superscripti Pandulfi, sunt inde passus centum et duo. Secunda vero petia est ubi dicitur ad Aquara prope terra Sancti protomartiris Stephani quae est olibetus, et hos subscriptos habet fines: a prima parte quae est ab oriente est finis mons predictae arce, sunt inde passus centum sexaginta; a secunda parte quae est ab occidente est finis limitem nostrum, quod est inter hanc terram et terram nostram cultam quam a nobis in fevo tenet Roggerius de Miglia et finis alia terra nostra inculta, sunt inde passus centum quadraginta; a tertia vero parte quae est a septemtrione est finis ascripta terra et olivetum Sancti protomartiris Stephani et finis mons noster, sunt inde passus centum quinquaginta; a quarta parte quae est a parte meridiei est predictus mons ipsius arce nostrae, sunt inde passus duecentos. Praescripte duae petie de terra per predictos fines et passus, excepta illa terra quam predictus Roggerius de Meglia infra hos fines et fevo a nobis retinet, nos prenominatus Robbertus Capuanus princeps per hoc videlicet principale scriptum in prephato monasterio Sancti Angeli damus, tradimus, concedimus et confirmamus in perpetuum, una cum viis intrandi et exeundi in ipsis, et cum omnibus inferioribus ac superioribus illorum, per predictos fines et mensura, mensurate ad passum Landonis seniori castaldei, excepta illam memoratam nostram predicti Roggerii quae predixi quae est infra hos adscriptos fines, videlicet infra fines secundae petiae, ad possessionem et potestatem et dominationem predicti monasterii et prescripti domni Mainardi venerabilis prepositi et omnium rectorum ipsius monasterii, faciendo exinde regulariter saecundum more ecclesiasticum utilitatem eiusdem monasterii. Remota omni inquietudine, contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicium, sculdahum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium personae. Quod si quis diabolica suasione compulsus hoc scriptum violare presumpserit, aut contra illud agere temptaverit, viginti libras auri purissimi persolvat: medietate in prenominato monasterio Sancti Michahelis et predicto domno Maynardo venerabili prepositi et aliorum omnibus rectoribus predicti monasterii, et medietatem nostro sacro palatio. Et solutaque paena, hoc principale scriptum cum omnibus qualiter prelegitur, firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscripsimus et nostri sigilli inpressione iussimus illud insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus palatinus iudex, in anno dominicae incarnationis millesimo centesimo septimo, et primo anno principatus prephati domni Robberti gloriosissimi principis Capue. Datum Capuam, tertio kalendas decembrii, per indictionem primam.

RSAF, pp. 112-114 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).