Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 61v)
source date: [1109 December 1 - 1109 December 31] [Sant'Angelo in Formis (Capua; Caserta)] [1
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Notum sit omnibus filiis sancte et catholicae aecclesiae, quoniam cum quadam die nos Robbertus Capuanus princeps apud monasterium Sancti Angeli qui dicitur in Formis, causa orationis ivissemus, fratres qui ibi Deo iugiter serviebant, a magnitudine nostra postulaverunt unam petiam de terra nostra que esse videtur in pede montis nostre arce Sancte Agathes, et est prope aecclesiam Sancti Marci subdita monasterio Sancti Benedicti Maioris Capuae quae valde congrua erat ipsi monasterio Sancti Angeli. Quorum petitionibus digne obtemperans fieri procuravimus et interventu igitur illorum, nec non ob salutem animarum quondam principum antecessorum nostrorum Richardi scilicet avi, et Iordani patris, necnon Richardi fratris nostri, ac ob statum nostri principatus, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum in prephato monasterio Sancti Angeli, subdito monasterio Sancti Benedicti Montis Casinas cui domnus Brunus episcopus abbas prehest, concedimus et confirmamus prephatam integram petiam de terra per hos fines, sicuti incipit ab introitu vie veteris quae est cava, quae via venit a parte Laverani, et ascendit usque ad ripas cimentarias directe cum monumento quod constructum est in monte nostro arcis Sancte Agathes, deinde incipit per predictas ripas que sunt sub ipso monte et per criptam oleaream quam predictas ripas que sunt sub ipso monte et per criptam oleaream quam predicto monasterio similiter concessimus, et vadit directe, et postea revolvit per predictas ripas circa foveas et diverticula ipsius petiae terrae, et descendit usque ad aliam viam carraream quae venit a parte occidentis, deinde incipit ab ipsa via per ripas inferiores similiter revolvens circa foveas et diverticula, et ascendit usque ad priorem viam. Haec autem predicta petia de terra per predictos fines una cum omnibus inferioribus ac superioribus eius, et cum viis in ea intrandi et exeundi, nos prenominatus Robbertus Capuanus princeps in prephato monasterio Sancti Angeli per hoc principale scriptum in perpetuum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus ad possessionem et potestatem et dominationem ipsius monasterii, et domni Maynardi venerabili prepositi, et aliorum rectorum ipsius monasterii, faciendo exinde utilitatem ipsius monasterii. Remota omni inquietudine, contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis diabolica suasione compulsus contra hoc scriptum agere temptaverit aut violator huius doni extiterit, viginti libras auri purissimi persolvat: medietatem ipsi monasterio, et predicto domno Maynardo reverentissimo preposito et successoribus eius et parti predicti monasterii; et medietatem nostro palatio. Solutaque paena librarum, haec nostro datio, traditio, concessio et confirmatio firma, munita atque inconvulsa maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscripsimus et corroborabimus illud, et nostri sigilli inpressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus palatinus iudex in anno dominice incarnationis millesimo centesimo nono, et tertio anno principatus ipsius domni Robberti gloriosissimi principis Capuae. Datum apud prephatum monasterium, mense decembrio per indictionem tertiam.

RSAF, pp. 114-116 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).