Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 62v)
source date: [1112 May 1 - 1112 December 31] [Capua (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos igitur Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Notificare studemus universis filiis sancte et catholicae aecclesiae, quoniam ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum Richardi scilicet avi, necnon Iordani patris ac Richardi fratris nostri, et ob statu nostri principatus, interventu quoque Raynaldi comitistabuli ac Odoaldi camerarii nostri, in monasterio Sancti Angeli qui dicitur in Formis et domno Maynardo venerabili preposito cunctisque prepositis ipsius monasterii in perpetuum, per hoc videlicet principale scriptum, damus, tradimus, concedimus ac confirmamus sexaginta modios terrae, mensuratos ad passum Landoni seniori gastaldei, sicut mox est mensurari, infra subscriptos quattuor petias terrae, quae sunt infra pertinentia montium Rocke nostrae Sancte Agathes in subscriptis locis, et subscriptas habent fines. Quarum prima est supra terra prephati monasterii, ubi dicitur Campu cotidianu, et hos habet fines: a parte orientis est finis iam dicta terra ipsius monasterii quae dicitur Campus cotidianu, sunt inde per longum passus septuaginta et quinque; a parte occidentis est finis canale qui decernit inter monte qui dicitur Cognolillu et montem qui dicitur Quattuornatice, sunt inde passus septuaginta quinque; ab uno capite a septemtrionem est finis monte nostrum, sunt inde passus triginta et sex; ab alio capite est finis mons qui dicitur Cognolillu, sunt inde passus sexaginta. Saecunda petia est subtus pede de canalis qui dicitur Gaderisii et hos habet finem: a parte orientis est finis predictu Campu cotidianum, sunt inde passus octoaginta; ab alia parte quae est ab occidente est finis montem nostrum, sunt inde passus centum. A capite quod est a septemtrione est finis monticellum in quo iam fuerunt cisterne veteres, et decernit inter hanc terram et subscripta alia petia, sunt inde passus centum et decem; ab alio vero capite a parte meridiei est finis monticellum, qui decernit inter hanc terram et ipsa predicta prima petia terrae, et terra prephati monasterii, sunt inde passus septuaginta. Tertia petia ex ipsis dicitur alla Salita et ad Castaneam cupam et hos habet finem: a parte primae orientis est finis via publica quae dicitur Sarzanum, sunt inde passus per longitudine trecentos et sexaginta quinque; ab alia parte quae est ab occidente est finis montem nostrum, sunt inde passus trecentos quinquaginta. Ab uno capite quod est a septemtrione est finis monticellum qui dicitur da lu Cerru, sunt inde passus centum quadraginta; ab alio vero capite est finis predictum monticellum ubi fuerunt ipse cisterne, sunt inde passus sexaginta et unum. Quarta namque petia ex ipsis est in loco ubi dicitur Sasseta, et ad canalem qui dicitur Iohannis Ballisi, habetque hos fines: a latere quod est ab oriente est finis monticellum qui dicitur de Olivelle, sunt inde passus centum quadraginta; ab alio vero latere est finis montem nostrum, sunt inde passus similiter centum quadraginta. A capite quod est a septemtrione est finis terra prephati monasterii et finis monticellum ipsius Rocke, sunt inde passus sexaginta; ab alio vero capite est finis montem nostrum, sunt inde passus triginta. Infra memoratas quattuor petias terrae quae sunt infra pertinentia montium Rocke nostrae Sancte Agathes ut prediximus, nos memoratus Robbertus Capuanus princeps in prenotato sancto monasterio Sancti Angeli et domno Maynardo venerabili preposito cunctisque prepositis successoribus eius, in perpetuum per hoc videlicet principale scriptum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus sexaginta modios terre mensuratos ut diximus, una cum omnibus inferioribus ac superioribus illorum, et cum viis in ipsis intrandi et exeundi, ad possessionem et potestatem et dominationem ipsius monasterii, et predicti domni venerabilis Maynardi prepositi et omnium successorum ipsius, faciendo ex ipsis et in ipsis utilitatem ipsius sancti monasterii. Remota omni inquietudine, contrarietate et molestia nostra et omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis diabolica suasione compulsus, vel sua audacia vel alicuius contra hoc principale scriptum agere presumpserit aut contemptor aut violator in aliquo esse temptaverit, quinquaginta libras auri purissimi persolvat: medietatem ipsi sancto monasterio et domno Maynardo venerabili preposito vel successoribus eius, et medietatem nostro sacro palatio. Et soluta paena hoc principale scriptum, firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius ad omnibus observetur, manu propria illud corroborabimus, et nostri sigilli inpressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus palatinus iudex in anno dominice incarnationis millesimo centesimo duodecimo, et sexto anno principatus ipsius domni Robberti gloriosissimi principis Capuae. Datum Capue.

RSAF, pp. 114-116 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).