Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 64v)
source date: [1115 August 1 - 1115 August 31] [Capua (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Notum fieri volumus universis filiis sancte ac catholicae aecclesiae, quoniam ad salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum Richardi scilicet avi ac Iordanis patris, nec non secundi Richardi fratris nostri, ac ob statum nostri principatus, interventu quoque Iordanis carissimi fratris nostri et Grimoaldi comitis palatii, in monasterio Dei et Beati Michahelis archangeli qui dicitur in Formis, subdito monasterio Sancti Benedicti Montis Casinatis, cui domnus Girardus venerabilis abbas prehest, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus Petrum presbyterum qui est habitator in arce nostra S. Agathes et Iohannem fratrem eius qui est habitator infra fines Sarzani, in loco ubi dicitur Pedemonte, qui fuerunt filii quondam Maynardi presbyteri, cum filiis, filiabus et heredibus eorum et cum omnibus hereditatibus et possessionibus illorum, et cum omnibus terris quas nos predicto Petro presbytero dedimus et concessimus, praeter terras ecclesiarum nostrarum quas ipse habet. Ita ut amodo et deinceps ipsi omnes predicto monasterio Sancti Michahelis archangeli et domno Maynardo venerabili preposito ceterisque omnibus prepositis et ordinatis ipsius monasteriis faciant perhenniter et persolvat quicquid nobis nostraeque parti publice facere et persolvere debent aut debuerint, et more facere soliti sunt, ad possessionem et potestatem et dominationem ipsius monasterii et memorati domni Maynardi venerabilis prepositi et successorum eius, faciendo exinde quicquid illis placuerit, ad utilitatem et augmentum ipsius monasterii Sancti Angeli. Remota omni contrarietate et molestia nostra et omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis huius nostre dationis, traditionis, concessionis et confirmationis paginam, contemptor aut violator exiterit, aut contra hoc principale scriptum agere presumpserit, quinque libras auri purissimi persolvat, medietatem predicto monasterio et prenominato domno Maynardo venerabili preposito et successoribus suis, et medietatem nostro palatio. Et soluta paena librarum, haec nostra datio, concessio et confirmatio, firma, munita atque inconcussa maneat in perpetuum. Et ut hoc scriptum firmius credatur et diligentius ad omnibus observetur, ex nostro sigillo illud sigillari precepimus et manu propria illud corroboravimus. (M) Ex iussione prephate potestatis, scripsi ego Quiriacus iudex. In anno dominice incarnationis millesimo centesimo quinto decimo, et nono anno principatus prephati domni gloriosi principis Capuae. Datum in Capuano palatio, mense augusto, per indictionem octavam.

Gattola 1734, pp. 233-234; RSAF, pp. 119-120 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).