Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 65v)
source date: [1115 December 31] [Capua (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos memoratus Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Notum fieri volumus universis filiis sanctae ac catholice aecclesiae, quoniam ad salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum Richardi scilicet avii, ac Iordanis patris, necnon saecundi Richardi fratris nostri, et ob statum nostri principatus, interventu quoque Leonis consulis Romanorum aliorumque dilectorum fidelium, in monasterio Sancti Michahelis archangeli quod dicitur in Formis, subdito monasterio Sancti Benedicti Montis Casinas, cui domnus Girardus venerabilis abbas preest, per hoc videlicet principalem scriptum in perpetuum damus, tradimus, concedimus ac confirmavimus integram unam petiam de terra nostra quae est in pertinentia montis arce nostrae Sanctae Agathes, in loco scilicet ubi dicitur Sancta Anatolia per fines quos et qualiter hic subter declaramus: ab uno latere quod est a parte septemtrionis qualiter a plesco qui est in monte predictae Sanctae Anatolie, et dicitur plescus ipse Alferii, et vadit usque ad plescum qui dicitur de Ruta et a plescu qui dicitur de Ruta usque ad plescum Longum qui dicitur de la Guardia, et ab ipso usque ad alium plescum qui est inter predictum plescum Longum et plescum qui est in monte qui mons est, super fossam quae dicitur Lama, et ipse plescus est super criptam arenariam, et qualiter incipit ab ipso plesco et vadit ad predictum plescum, qui est super predictam fossam que dicitur Lama et super predictam criptam arenariam. Ab alio vero latere quod est a parte meridiei est finis fossa quae dicitur Alferii quam residet Algisius scutarius, et terram Maionis Guisi et terram Petri de Zita, et terram quam nunc tenet Guilielmus Doferii, et terram Iohannis clerici Godelandi, et terram Sicolfi et terram Mulbelli et terram Petri qui dicitur Iohannis Mariae, et fossa quae est Iohannis Gustabilis et consortum ipsius, sunt inde passus centum septuaginta et ab inde revolvit contra partem meridiei iuxta ipsam fossam et iuxta terra predicti Iohannis clerici usque ad terram Simeonis clerici et Petri germani sui, sunt inde passus quinquaginta, deinde revolvit contra partem orientis circa ipsam terram predictorum germanorum et circa terram Iohannis et Petri et Gizzonis germanorum, et terram nostram quam tenet Giso a parte nostra, sunt inde passus quinquaginta quattuor. Et deinde descendit contra partem meridiei iuxta terram nostram usque ad predictam terram predicti Petri de Zita et de consortibus suis, sunt inde passus viginti duo. Et deinde revolvit contra partem orientis iuxta ipsam terram, sunt inde passus viginti; et ab inde revolvit contra meridiei iuxta ipsam terram usque ad terram Petri Phasane, sunt inde passus triginta et unum. Deinde revolvit contra partem orientis circa terram predicti Petri et terram quam tenet predictus Guilielmus Doferii et aliam terram iam dicti Petri et cavam quae decernit inter hanc terram et terram Sancti Iohannis Landeppaldi usque ad terram Gustabilis Bozzapica, sunt inde passus quinquaginta tres. Deinde revolvit contra partem septemtrionis circa terram predicti Gustabilis usque ad limitem qui est istius petiae terrae, sunt inde passus quadraginta tres, deinde revolvit contra partem orientis, est finis ipsa terra predicti Gustabili et terra Landonis qui dicitur Iohannis Martini et terra predicti Gustabilis, sunt inde passus centum decem et septem. Deinde revolvit contra partem meridiei circa terram predicti Gustabili usque ad terram quam tenet Rogerius de Miglia, sunt inde passus septem, et ab inde revolvit contra partem orientis circa terram predicti Rogerii, sunt inde passus quindecim, deinde revolvit contra partem meridiei circa terram predicti Rogerii, sunt inde passus septem, et ab inde revolvit contra partem orientis circa terram predicti Rogerii, sunt inde passus quadraginta; et ab inde revolvit contra partem septemtrionis circa terram iam dicti Rogerii, sunt inde passus quattuordecim; et deinde revolvit contra partem orientis circa terram ipsius Rogerii et qualiter vadit usque ad predictam fossam quae dicitur Lama quam nunc tenet Iohannes Lagnensis et Petrus Adenulfi et nos, sunt inde passus triginta. Uno capite a parte orientis est finis predicta fossa quae dicitur Lama, et qualiter ascendit usque ad predictum plescum montis qui est super predictam fossam quae dicitur Lama et super predictam criptam arenariam; alio vero capite a parte occidentis est finis terra quam nobis reservabimus, qualiter descendit directe a predicto plesco qui dicitur Alferii et vadit usque ad caput predicte fosse quae dicitur Alferii, quod est a parte occidentis. Hanc predictam petiam terrae per predictos fines et mensuras, una cum omnibus inferioribus ac superioribus eius, et cum viis in ea intrandi et exeundi, nos memoratus Robbertus Capuanus princeps, per hoc videlicet principale scriptum in prenotato monasterio Sancti Michahelis arcangeli in perpetuum, ut supra diximus, dedimus, tradimus concedimus ac confirmamus, ad possessionem et potestatem et dominationem ipsius monasterii, et domni Maynardi venerabilis prepositi et omnium successorum eius, faciendo exinde utilitatem ipsius sancti monasterii. Remota omni inquietudine, contrarietate et molestia nostra et omnium principum successorum nostrorum et vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahum, castaldeorum et omnium mortalium persone. Quod si quis huius nostre dationis, concessionis et confirmationis pagine contemptor aut violator extiterit aut contra hoc principale scriptum agere presumpserit, quinquaginta libras auri purissimi persolvat; medietatem ipsi sancto monasterio et predicto domno Maynardo venerabili preposito et successoribus eius, et medietatem nostro sacro palatio. Et soluta pena, hoc scriptum firmum, munitum atque inviolabile maneat veluti preligitur in perpetuum. Et ut hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscribens illud corroboravimus et nostri sigilli inpressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus palatinus iudex in anno dominice incarnationis millesimo centesimo quintodecimo, et nono anno principatus prephati domni Robberti gloriosissimi principis Capuae. Datum in Capuano palatio, pridie kalendas ianuarii, per indictionem nonam.

RSAF, pp. 121-124 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).