Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 82r)
source date: [1117 November 1 - 1117 November 30] [Indizione romana] [Nocera (Salerno)] [1137
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi. Anno ad incarnatione eius M. C. XVII. mense novembris, decima indictione. Ego Iordanus filius quondam domni Iordani gloriosi principis Capuane civitatis, propter amorem omnipotentis Dei et mercedis anime mee. Trado adque concedo tibi domno Maynardo venerabili preposito monasterio Sancti Angeli sita in pede montis de Rocca Sancte Agathe, tibi enim pro parte suprascripto monasterio Sancti Angeli et omnium successorum vestrorum. Hoc est toti homines qui habitant in villa Sancti Petri ubi alli Scafati dicitur, ut ipsi homines quieti et liberi fiant de ipsa ecclesia Sancti Angeli. Item potestatem do adque concedo ut qualiscumque homo sive comite aut de miles sive de nostris propriis ad habitandum in ipsa villa in terra de ecclesia Sancti Petri venire voluerit, quietus et liber fiant de suprascripta ecclesia, et nullus homo audet ipsi homines qui in ipsa villa habitant in aliquo molestare aut precipere, vel placitum de ipsi homines habere sine iussione prioris qui in ipsa ecclesia Sancti Petri preest. Item trado et concedo tibi domno Maynardo pro parte et vice suprascripto monasterio Sancti Angeli et omnium successorum vestrorum, ut animalia de vestra curia Sancti Petri et de vestri homines qui in villa Sancti Petri habitant, potestatem habeatis ire pascendo per silvas nostras et Matina usque ad mare, et si vestris animalibus aliquod dampnum fecerit in vestra curia iustitiam habeat ipsum hominem qui dampnum patitur. Et ipsum pasconem absque dono aud servitium habeatis. Item concedo ad vos et ad vestri homines pro parte et vice suprascripto monasterio ad senper habendum et possidendum siliquas per nostras silvas rationabiliter conligere sine dono, et ligna propter curiam vestram facere et propter mansiones ecclesie, set vestri homines propter suas mansiones habeant incidere viridem et siccum. Per talem convenientiam tibi domne Maynarde et vestri homines concedo, ut de ligna virida ad nullum hominem venumdetis. Et de animalia de vestri homines nec de vestra herbaticum ne detis ullo modo. Et ipsi homines qui in ipsa terra ecclesie Sancti Petri habitant, vel qui ad habitandum in ipsa terra de ecclesia venerint medietatem Romane legis in iudicio habeant. Et nullus homo neque comes neque vice comes aud miles vel nulla persona magna vel parva ad ipsi homines qui in ipsa terra habitant per vim nil auferremt vel diripiant, aud aliquod servitium vel homiatum eis imponant, vel imperent aud requiret, nisi ipsa ecclesia Sancti Angeli eiusque rectores. Et concedimus ipsi homines ut qualecumque terram de sanum exaudinaverint in hereditatem habeant ad respondendum sicut in Matina consuetudo est sine calzaru. Et precipimus ut ipsa ecclesia Sancti Petri, vel suos homines suprascripti neque ad pontem de Scafati, neque in Nuceria viaticum dent. Hec vero suprascripte donationes adque concessiones, qualiter superius prelegitur, tibi iam dictus venerabilis domnus Maynardus prepositus, pro parte et vice suprascripti monasterii concessi et tradidi, ea ratione ut senper sit in potestate predicti monasterii Sancti Angeli eiusque rectores adque custodes, faciendum exinde quod voluerint in omni deliberatione. Et per convenientiam obligo me et meas heredes, et successores meos et partibus rei puplice senper defendere a predicta pars monasterii Sancti Angeli integras suprascriptas meas traditiones adque concessiones. Et tribuit licentiam ut quando voluerint pars predicti monasterii, eius custodes potestatem habeant modis illud defendere qualiter voluerint cum omnibus moniminibus et rationibus quas inde ostenderint. Et si nulla persona hominum, magna vel parva, comes aut sculdais vel iudicibus aut actor rei puplice sive ego aut heredes meas vel successores meos removere aut contradicere per nullum modum presumpserimus, componamus tibi et successores tuos vel cui hec charta pro parte et vice suprascripto monasterio in manu paruerit, centum auri solidi Constantini, et omnia suprascripta adimpleamus. Hec omnia tibi concessi et tradidi domnus Maynardus pro parte et vice suprascripti monasterii Sancti Angeli, ante Iaquintum iudicem et ante Iohannem iudicem et supscripti testes. Et taliter tibi Iohannes notarius scribere precepi. Actum castello Nucerie. + Ego qui supra Iordanus. + Ego Robbertus filius Iordani. + Ego qui supra Iaquintus iudex. + Ego qui supra Iohannes iudex. + Ego Manso interfui. + Ego Roccus vice comes interfui. + Ego Drago interfui.

Gattola 1734, pp. 234-235; RSAF, pp. 155-158 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).