Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 77v)
source date: [1118 June 1 - 1118 June 30] [Nocera (Salerno)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi. Anno ab incarnatione eius millesimo centesimo octavo decimo, mense iunii, undicesima indictione. Ideoque ego Iordanus filius quondam domni Iordani gloriosi principis Capuani, propter amorem omnipotentis Deo, et mercedis anime genitori et genitrice mea, et parentum meorum et mea, do et trado atque concedo tibi domno Maynardo prepositus monasterii Sancti Angeli sita in territorio Capuano, in loco ubi ad Forma vocatur, in pede de rocca Sancte Agathes. Tibi enim pro parte et vice suprascripti monasterii Sancti Angeli et omnium seniorum adque successorum vestrorum. Hoc est integras terras unde cum predicto monasterio Sancti Angeli, et tecum domno Maynardi venerabilis preposito plures altercationes habui, et est ipsas terras in territorio et finibus Nucerie, ubi a la Matina vocatur. Prima petia est de terra propinquo monasterio Sancti Petri sita prope flumine qui vocatur Dracunteo, et est subdita supradicto monasterio Sancti Angeli, et habet finis ista petia de terra incipiente ab ipso fluvio suprascripto et qualiter vadit per ipsos terminos quos ibi positi sunt ex nostro iussu usque ad viam que descernit inter hec terra puplica, et est finis suprascripte terre a parte orientis. Item do et trado et concedo adque ad semper habendum, confirmo tibi prepositus domnus Maynardus venerabilis prepositus pro parte predicti monasterii Sancti Angeli integras duas petias de terre in loco ubi Ducnictu dicitur, non multum longe ab ecclesia Sancti Petri qui de Herceca dicitur, que est ipsas terras per hec finis: prima petia incipiente in pede de Resina ubi terminum positum est ubi due vie coniunguntur, una via ascendit ab ipsa ecclesia Sancti Petri, et alia via descendit ad ecclesiam Sancti Salvatoris; a parte meridie finis ipsa via que vadit ad suprascriptam ecclesiam usque ubi alii termini positi sunt; a parte occidentis qualiter vadit usque ad alium terminum marmoreum et revolvit in parte septemtrionis, qualiter ascendit usque ad ipsam Resinam, ubi alium terminum marmoreum positum est; a parte septemtrionis finis terre predicte ecclesie Sancti Petri, et qualiter vadit in parte orientis usque ad ipsam viam que ascendit a predicta ecclesia Sancti Petri; a parte orientis per finis de ipsa via usque ad priorem terminum. Secunda petia incipit in terminum marmoreum que est supra tres termini que positi sunt secus viam que descendit ad ecclesiam Sancti Salvatoris unum marmoreum et duos de petre moline, et est ipsum terminum de Columnellu, et ipsum terminum revolvit in parte meridie usque ad terminum de columna que positum est suptus suprascripta via, et revolvit in parte orientis in directum usque ad alium terminum de petra, et revolvit in parte septemtrionis usque ad terminum que positum est secus viam que vadit Octianum, et nominatur ipsa via Fornicosa, et via que ascendit ad ecclesiam Sancti Petri, et revolvit in parte occidentis per finem de ipsa via usque ad primum terminum de prima petia de pede de Resina, et revolvit in parte meridie per terminos de prima petia usque ad tres terminos suprascriptos unum marmoreum et duos de petre moline. Hec vero suprascripte terre per suprascriptos finis qualiter superius posite sunt, tibi iam dicto Maynardo pro parte suprascripto monasterio dedi et tradidi adque concessi, cum omnibus que intro esse sunt cuntisque pertinentiis et cum vice de omnibus viis inde pertinentibus. Ea ratione ut semper sit in potestate predicto monasterio Sancti Angeli eiusque rectores adque custodes faciendum exinde parte predicti monasterii Sancti Angeli omni tempore quod voluerint in omni deliberatione. Et per convenientiam obligo me et meas heredes et successores meos et partibus rei puplice, semper defendere ad predictam partem monasterii Sancti Angeli integras suprascriptas traditiones adque concessiones cum vice de omnibus viis inde pertinente sicut suprascriptum est, ab omnibus hominibus omnibusque partibus. Et tribuit licentiam ut quando voluerit pars predicti monasterii eiusque custodes potestatem habeant modis illud defendere qualiter voluerint cum omnibus monimibus et rationibus quas inde ostenderint. Et si aliquando tempore nulla persona hominum magna vel parva sculdahis, iudicibus, vel auctor rei puplice, sive ego aud heredes meas aud successores meos removere aut contradicere, per nullum modum presumserimus, componamus tibi et successores tuos et partes predicti monasterii promittimus centum auri solidi Constantini, et omnia suprascripta adimpleamus. Hec omnia dedi et tradidi adque concessi tibi domnus Maynardus venerabilis pro parte suprascripti monasterii Sancti Angeli, ante Iaquintum iudicem, et ante Iohannes iudicem et subscriptos testes. Et taliter tibi Iohannes notarius qui interfuisti scribere precepi. Actum Nucerie. + Ego qui supra Iordanus. + Ego Robbertus filius Iordani. + Ego Manso interfui. + Ego Roccus vice comes qui interfui. + Ego Droco interfui. + Ego Bartholomeus interfui. + Ego qui supra Iaquintus iudex. + Ego Iohannes iudex. + Ego Iohanne de Menda. + Ego Landus me subscripsi.

RSAF, pp. 145-147 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).