Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 71r-71v)
source date: [1123 April 1 - 1123 April 30] [Capua (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. Quoniam per interventum Robberti nostri dilectissimi filii ac Odoaldi camerarii et Mansonis nostrorum dilectorum fidelium, necnon ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum videlicet Richardi primi principis avi, ac bone memorie Iordani patris atque secundi Richardi quam et Robberti principum fratrum nostrorum, et ob statum nostri principatus. Per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus monasterio Sancti Angeli quod dicitur in Formis in quo domnus Maurus Dei gratia venerabilis prepositus preesse dinoscitur, scilicet hunc subscriptum hominem cum omnibus rebus et substantiis ipsius ut ipse faciat et persolvat predicto monasterio Sancti Angeli et iam dicto domno Mauro venerabili preposito suisque successoribus semper censum et dationem, publicalia et scaditionem et alia omnia que parti publice facere aut persolvere debet aut debuerit. Nomen cuius hoc est, videlicet Simeon cognomento Caprarius filius quondam Iohannis Benerosi qui est habitator in loco qui dicitur li Benerosi non multum longe a prefato monasterio Sancti Angeli. Remota omni inquietudine, contrarietate vel molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdaorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis huius nostre dationis, traditionis, concessionis atque confirmationis pagine contemptor aut violator extiterit, aut contra hoc principale scriptum hagere temptaverit, decem librarum auri purissimi persolvat, medietatem predicto monasterio Sancti Angeli et iam dicto domno Mauro venerabili preposito eiusque successoribus, et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum auri, hoc principale scriptum firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroboravimus, et nostri sigilli illud insigniri iussimus. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Philippus palatinus iudex. In anno dominice incarnationis M° C° XX° III°; et tertio anno principatus predicti domni Iordani gloriosi principis Capue. Data Capue in mense abrelis, per indictionem primam.

Gattola 1734, pp. 238-239; RSAF, pp. 131-132 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).