Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 4 (RSAF, fol. 71r)
source date: [1129 January 1 - 1129 August 31] [Capua (Caserta)] [1137 - 1166]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Igitur nos prenominatus secundus Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Notum fieri volumus omnibus filiis sancte aecclesie et nostris fidelibus, quoniam ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum parentum antecessorum nostrorum, et ob statum nostri principatus, consilio quoque et interventu Raynaldi cognomento Musca nostri karissimi baronis et Octonis Malivicini atque Odoaldi nostri camerarii et Cansolini, nec non aliorum nostrorum dilectorum fidelium in monasterio Sancti Angeli quod dicitur in Formis in quo domnus Petrus venerabilis ac Deo dignus prepositus esse videtur, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus et tradendo confirmamus. Hoc est integram unam petiam de terra que est prope dextructam aecclesiam Sancti Martini qui dicitur ad Lavem, et habet hos fines ipsa petia de terra: a parte orientis est finis terra ecclesie Sancti Iacobi; a parte septemtrionis est finis terra heredum quondam Iohannis iaconi Petri: a parte occidentis est finis terra heredum quondam Iohannis Falconis et finis terra predicte aecclesie Sancti Iacobi; a parte meridie est finis via publica. Hanc autem predictam petia terre per predictos fines una cum omnibus inferioribus ac superioribus suis et cum via sua ibidem intrandi et exeundi atque cum omnibus suis pertinentiis, nos memoratus secundus Robbertus Dei gratia Capuanorum princeps, damus, tradimus, concedimus, ac confirmamus per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum, in predicto monasterio Sancti Angeli qui dicitur in Formis, ad possessionem et potestatem atque dominationem iam dicti monasterii Sancti Angeli et prenominati domni Petri venerabilis prepositi et de eiusdem monasterii custodibus atque rectoribus, faciendi exinde quicquid eis placuerit. Rursum quoque nos prenominatus secundus Robbertus Dei gratia Capuanorum princeps per interventum prescriptorum videlicet Rainaldi cognomento Musca et Octonis cognomento Malusvicinus et aliorum suprascriptorum nostrorum fidelium in predicto monasterio Sancti Angeli qui dicitur in Formis, in quo domnus Petrus venerabilis prepositus preest, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus hos subscriptos homines cum filiis, filiabus atque heredibus eorum, et cum omnibus rebus et possessionibus eorum, ut ipsi, et filii et filie atque heredes eorum faciant et persolvant semper in predicto monasterio Sancti Angeli et iam dicto domno Petro venerabili preposito, et ad eiusdem monasterii custodibus atque rectoribus quicquid nobis nostre publici parte facere aut persolvere debent aut debuerint. Nomina quorum hec sunt: Iohannes cognomento Petri Biti, et Lando frater eius qui fuerunt filii Petri Biti; Petrus Battalia et Vitus frater eius fili quondam Bactalia; Iohannes et Maio diaconus filii quondam Iohannis presbiteri; Maio filius quondam Grimoaldi; filie quondam, Iohannes et Rutus filii quondam Stadii Ruti; Desua filia quondam Temari; Pandulfus filius quondam presbyteri Pandulfi; Stadia filia quondam Robberti, Robbertus filius quondam Rutii; Gentilis filius quondam Iohannis Landi Dardani; Petrus et Iohannes filii quondam Petri Landi Dardani; Stabilis filius quondam Sabatini; Sabbatinus filius quondam Maionis Fayde; Iohannes filius quondam Landonis; Iohannes filius quondam Landonis Marie Sassi; Landulfus filius quondam Marie Dominici * * * Homines isti sunt habitatores in loco Sarzano. Remota omni inquietudine, contrarietate vel molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium personarum. Quod si quis huius nostre concessionis atque confirmationis pagine contemptor aut violator extiterit, aut contra hoc principale scriptum hagere temptaverit, quinquaginta libras auri purissimi persolvat: medietatem prenominato monasterio Sancti Angeli et iam dicto domno Petro venerabili preposito et eiusdem monasterii custodibus atque rectoribus, et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum auri, hoc principale scriptum firmum permaneat in perpetuum. Ut autem firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscribens illud corroboravimus, et nostri sigilli illud insigniri iussimus. (M) Ex iussione prephate potestatis, scripsi ego Philippus palatinus iudex, in anno dominicae incarnationis millesimo centesimo vicesimo nono, et secundo anno principatus prescripti domni secundi Robberti gloriosissimi principis Capue. Datum Capue in mense * * * * per indictionem VIIa

Gattola 1734, pp. 244-245; RSAF, pp. 129-131 (source of the text reproduced here).

Del Regesto di S. Angelo in Formis esiste una riproduzione anastatica allestita a Montecassino nel 2002 (editore: Pubblicazioni Cassinesi).