Capua, Museo Campano, n. 8
source date: [1105 November 1 - 1105 November 30] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Salvatoris nostri Ihesu Christi [Dei eterni] Secundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum Princeps Petitioni dilecti sui clementer ac benigne favet Nos secundus Richardus Capuanus princeps proles scilicet bone memorie domini Iordani olim principis, notificari studemus omnibus filiis Sanctae et catholicae Ecclesiae quoniam Raynaldus qui cognominatur Lopinus procer noster filius quondam Ugonis habitator nostre Aversanae urbis, nostram exoravit clementiam ut ob amorem omnipotentis Dei et eius in monasterio puellarum quod constructum est intro hanc nostram civitatem ad honorem Dei et beati Iohannis Baptiste in quo domna Ymigla gratia Dei religiosa abbatissa preesse videtur subdito monasterio beati Benedicti Montis Casini, cui dominus Oderisius venerabilis abbas et cardinalis Sancte Romanae Ecclesiae preest, concederemus et confirmaremus per preceptum in perpetuum duas integras petias de terra, quas sunt de foras hanc nostram Capuanam civitatem, videlicet in loco quod vocatur Campulisi, quos ipse Raynaldus per cartulam venumdedit domino Landoni preposito eiusdem monasterii pro parte et vice iam dicti monasterii Sancti Iohannis per licentiam iam phati domini Oderisii venerabilis abbatis; que cartula est scripta per Petrum clericum et notarium, roborata vero per iam dictum Raynaldum et per Petrum iudicem et per Donatum notarium istius civitatis, petitio cuius benigne exaudita est a nobis. Igitur ob amorem Dei et illius Raynaldi in prefato monasterio Sancti Iohannis Baptiste in perpetuum per hoc videlicet principale scriptum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus integras predictas duas petias de terra quas predictus Raynaldus ad iam nominatum prepositum pro parte ipsius monasterii per cartulam venumdedit, ut supradiximus in iam nominato loco Campulisi, per fines et mensuras illarum qua et qualiter in iam dicta cartula ipsius monasterii continere videtur, una cum omnibus inferioribus ac superioribus earum, quam et cum viis in ipsis intrandi et exeundi cum sepibus et limitibus et universis pertinentiis earum ad possessionem et proprietatem et dominationem prephati monasterii Sancti Iohannis et custodum et rectorum ac rectricis eius, vel cui ipsa cartula pro parte et auxilio eiusdem monasterii in manu paruerit, faciendo exinde ad opus predicti monasterii quicquid eis placuerit, remota omni inquietudine, contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum [iudi]cum sculdahorum castaldeorum aliorumque omnium mortalium persona. Quod si quis diabolica suasione compulsus, hoc principale scriptum violare, irritumve facere presumpserit, viginti libras auri purissimi persolvere cogatur, medietatem in predicto monasterio Sancti Iohannis Baptiste et suis custodibus atque rectoribus et medietatem in nostro sacro palatio, solutaque pena librarum hoc principipale scriptum cum omnibus que et qualiter continere dinoscitur firmum, munitum atque inconvulsum permaneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur manu propria illud corroboravimus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. Signum domini secundi Richardi (M) gloriosissimi ac magnifici principis. Ex iussione prephate serenissime potestatis scripsi ego Ruriacus palatinus iudex in anno Dominice incarnationis M centesimo quinto et vicesimo sexto anno principatus domini prephati secundi Richardi gloriosi principis Capue. Datum Capuam mense novembrio per indictionem quartam decimam.

Mazzoleni 1957, pp. 22-23 (source of the text reproduced here).

L'integrazione nel testo [iudi] non è di Mazzoleni, ma dell'autore della marcatura di questo documento.