Capua, Museo Campano, n. 9
source date: [1108 May 1 - 1108 May 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps Petitioni dilectorum suorum baronum clementer favet Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. Quoniam per interventum Ugonis de la Bulita et Loffridi comitistabuli, nec non Ivonis economi nostrorum baronum et fidelium in monasterio beati Iohannis Baptiste constructo intro hanc nostram Capuanam civitatem in quo domna Ymigla religiosa abbatissa preese videtur per hoc principale scriptum in perpetuum concedimus et confirmamus integram unam peciam de terra et presa cum casa fabrita et terra et presa vacua cum ea coniuncta, quae predictus Ugo per cartulam in eodem monasterio dedit et est prope ipsum monasterium et pen[es] ecclesiam Sancti Angeli de Olaldiski et insimul coniuncte hos habent fines: ab uno latere est finis terra et presa et casa fabrita ipsius monasterii Sancti Iohannis sunt inde per longitudinem pedes octoaginta quinque; ab alio vero latere est finis terra et presa quae fuit Iohannis Maledicti et nunc retinet a nobis prephatus Ivo, sunt inde pedes octoaginta et tres, ab uno capite et finis trasenda publica, sunt inde per latitudinem pedes triginta quinque et medium, ab alio vero capite est finis parietis suprascripti monasterii Sancti Iohannis et finis terra et presa predicte ecclesie Sancti Angeli sunt inde pedes triginta. Hanc predicta petia de terra et presa cum casa fabrita et terra et presa vacua cum ea coniuncta per predictos fines et mensura et qualiter prephatus Ubo per cartulam in eodem monasterio illa dedit, nos prenotatus Robbertus Capuanus princeps per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum in prenominato monasterio Sancti Iohannis concedimus ac confirmamus ad possessionem et potestatem et dominationem predicti monasterii et predicte domne Ymigle religiose abbatisse et aliorum omnium abbatissarum et rectorum et rectricum ipsius monasterii faciendo exinde regulariter et secundum iustitiam utilitatem ipsius monasterii, remota omni inquietudine, contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice-comitum, iudicum sculdahorum, aliorumque omnium mortalium personae. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis paginam contemptor aut violator esse presumpserit, viginti libras auri purissimi persolvat medietatem predicto monasterio Sancti Iohannis et prephate domne Ymigle religiose abbatisse et omnibus successoribus eius et rectoribus ipsius monasterii et medietatem nostro sacro palatio, solutaque pena librarum auri hoc scriptum [cum] omnibus que continet firmita[tibus] munitum atque inviolabile maneat in perpetuum et ut hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroboravimus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. + Signum domini Roberti (M) gloriosissimi ac magnifici principis. Ex iussione prephate serenissime potestatis scripsi ego Ruriacus palatinus iudex in anno Dominice incarnationis MCVIII et secundo anno principatus prephati domini Robberti magnifici principis Capue. Datum Capuam, mense magio per indictionem primam.

Mazzoleni 1957, pp. 23-25 (source of the text reproduced here).