Capua, Museo Campano, Cartulario I, fol. 88r
source date: [1109 July 1 - 1109 July 31] [Aversa (Caserta)] [XV]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos Robertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps per interventum Goffredi comitis stabuli et Petri Stantionis nec non Aymonis de Argentia ac Ugonis de la Brilita baronum nostrorum, vobis Giliberto Parmenterio filio condam Iohannis et Iordano filio cuiusdam Rodulfi de Argencza burgensibus et fidelibus nostri Averse nec non vestris heredibus imperpetuum per hoc videlicet principale scriptum concedimus et confirmamus tintam que vocatur Bascello, ita ut persona alicuius hominum amodo et in antea in Aversana urbe neque infra hos terminos scilicet: sicut vadit a laneo Acerrano et usque Patriam et a fossato Neapolim et usque aquam lanei que decurrit infra Capuanam civitatem nostram et memoratam nostram Aversanam urbem non habeat potestatem faciendi tintam, que vocatur Bascello absque volumptate vestra vestrorumque heredum et omnibus illis hominibus, qui per licentiam et volumptatem vestram vestrorumque heredum ipsa tinta que vocatur Bassello fecerint securitatem et fidutiam nostram habeant per pacem et per guerram, veniendi, standi ac redeundi securiter cum omnibus rebus illorum quas secum duxerint in Aversa ed infra memoratos fines neminem eis aliquam molestiam ingerente iniuste dando tamen nobis et nostris successoribus principibus plateaticum et iusticiam nostram, sicut mos est, remota omni contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum, vel vicecomitum, castaldeorum, aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis paginam contemptor aut violator extiterit decem libras auri persolvat, medietatem nostro sacro palatio et medietatem vobis predictis Giliberto et Iordano burgensibus vestrisque heredibus et soluta pena hec nostra datio, concessio et confirmatio firmitatis maneat imperpetuum et ut firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur manu propria subscrissimus et nostri sigilli impressione iussiumus insigniri. Robertus (M). Ex iussione predicte potestatis scripsi ego Ruriacus palatinus iudex in anno Dominice incarnationis MCVIIII et tercio anno principatus predicti domini Roberti gloriosi principis Capue. Datum apud Aversanam urbem mense iulio per indictionem IIa

Mazzoleni 1957, pp. 25-26 (source of the text reproduced here).