Capua, Museo Campano, n. 14
source date: [1118 August 1 - 1118 August 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos Robbertus ….. interventum Odoaldi canonici ….. et aliorum nostrorum dilectorum ….. batur habi ….. .…. civitates et terras ….. ….. concedimus ….. ….. civitatis prope ecclesiam ….. ….. que habet hos fines ….. ….. ….. finis muro ….. .…. muro ….. quamodo ….. .…. et finis terra et presa vacua qua modo residet ….. parte occidentis ….. .…. Vulturni fluminis a ….. parte meridiei ….. modo residet heredes ….. ….. terra et presa vacua qua modo residet ….. qui super ….. .…. bus inferioribus ac superioribus suis et cum via intus ….. .…. cum omnibus pertinent ….. .…. [memora]tus Robbertus Capuanus princeps ….. .…. heredibus suis ….. .…. scriptum ….. uis tradimus ….. .…. .…. tionem tuorumque heredum ….. .…. [omni inquietudine] contra[rietate] ….. .…. seu ….. sculdah.…. .…. .…. tradicionis concessionis ….. .…. gere temptavi ….. .…. etatem ….. .…. .…. .…. .…. Ex iussione predicte serenissime potestatis scripsi ….. iudex in anno Domince incarnationis MCXVIII et duodecimo anno principatus prephati domini ….. principis Capue. Datum in Capuano palatio mense augusto, indictione XI.

Mazzoleni 1957, pp. 38-39 (source of the text reproduced here).

Il manoscritto è molto danneggiato e lacunoso. Nell'edizione, i puntini sostituiscono il testo mancante per corrosione.