Capua, Museo Campano, n. 15
source date: [1118 January 1 - 1120 December 31]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Per hinterventum Odoaldi camerarii nostri et Adenulfi cognomine de Murene nostrorum fidelium .…. fidelis noster ….. Opizzo cas[taldus] et Marocte uxori tue filie quondam Robberti Alamanni habitatoribus [huius] nostre Capuane, civitatis et vestris heredibus in perpetuum per hoc videlicet principale scriptum concedimus et confirmamus integram medietatem [et] integra tua petia de terra et presa et casa in qua sunt pothece et terra et presa vacua .…. c .…. in burgo foras portas … tis Casolini prope ecclesiam Sancte Reparate .…. qualiter ipsa medietatem olim vobis Gustabilis filius quondam Iohannis Clerici Sellari per cartulam dedit et tradidit ….. la … ta est per Petrum clericum et notarium in anno .…. Capuane … is millesimo ….. principatus nostri Capue, roborata vero per Guilielmum iudicem huius nostre Capuane civitatis, [mense] martio per indictionem octavam. Prescriptam [in]tegram medietatem terre et prese et case in qua sunt ipse pothece et [terre] et prese vacue et .…. qualiter per fines et mensura vobis viro et uxori Guilielmo scilicet et Marocte ipse Stabilis .…. per cartulam dedit ut diximus. Nos memoratus Robbertus Capuanorum princeps per fines et [men]sura qualiter … ipsa cartula continet ….. et vestris heredibus in perpetuum c[once]dimus ac confirmamus .…. inferioribus ac superioribus et .…. intrandi et exeundi ad vestra vestrorumque heredum possessionem faciendi exinde quicquid [vobis vestrisque] heredibus placuerit, remota omni inquietudine contrarietate et molestia omnium principum predecessorum nostrorum vel viceprincipum, comitum, iudicum - scul[dhasorum] castaldeorum aliorumque omnium mora... persone. Qum etiam et per hoc principale scriptum damus tradimus concedimus et confirmamus tibi prephate Guilielme fidelis noster in perpetuum potestatem et licentiam habitandi cum uxores et filios et heredes tui et cum quibus tibi et uxore et filiis tuis et heredibus [tuis] necessum fuerit iusta ratione in camera ….. e est subtus ipso ponte et est coniuncta cum predicta terra et presa et casa tua a cam..… sunt ….. remota omni contrarietate et molestia omni .…. et confirmationis paginam contemptor aut violator .…. solvat ….. nostro palatio et me vobis prebeatis ….. librarum auri hoc principale scriptum qualiter continet ….. [sta]bile maneat in perpetuum et ut firmius credatur et diligenter ab omnibus observetur sua [signa]vimus et nostri sigilli iussimus insigniri + Robertus (M).

Mazzoleni 1957, pp. 39-40 (source of the text reproduced here).

Il manoscritto è danneggiato. Nell'edizione, i cinque puntini sostituiscono il testo mancante per corrosione, i tre puntini le parole illeggibili.