Capua, Museo Campano, n. 18
source date: [1126 September 1 - 1126 September 30] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni Iordanus divina ordinante clementia Capuanorum princeps Petitioni suorum dilectorum clementer et benigne favet et convenit Igitur nos prenotatus Secundus Iordanus Dei gratia Capuanus princeps, notum fieri volumus omnibus filiis Sancte ac Catholice Ecclesiae et nostris fidelibus, quoniam ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum, videlicet Richardi Primi principis avi ac bone memorie Iordani patris, atque Secundi Richardi quam et Robberti principum fratrum nostrorum ac ob statum nostri principatus, consilio quoque et interventu Robberti nostri dilectissimi filii nec non Raynulfi comitis Calatie nostri consanguinei quam et Guilelmi Frassinelli nostrorum baronum per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus ac tradendo confirmamus in monasterio Sanctimonialium Sancti Iohannis Battiste sito intro hanc nostram Capuanam civitatem in quo domna Gemma sola Domini misericordia venerabilis ac reliosa abbatissa preest scilicet integras octuaginta duas pecias terre cum integra medietate de reliquis tribus petiis terre que videntur esse in subscriptis locis. Quarum prima hos habet fines et dicitur ad Mabulisi uno latere et uno capite est finis terra herendum quondam Leonis cognomen de Lufraccu, alio latere est finis via publica, alio capite est finis rivus Anglene. Secunda petia dicitur ad Pontem Terminem, uno latere est finis terra Iohannis cognomine de Capua, alio latere est finis monasterii Sancte Marie per amba capita sunt fines vie publice. Tertia petia est ibi prope et habet hos fines: uno latere est finis via publica, alio latere est finis palus nostra et terra quam tenet Rodulfus filius Raelis a nostra parte et aliquantulum finis via; uno capite a parte meridie est finis terra herendum ….. daldi ….. et terra quam nunc tenet R.° de Aczia et terra herendum Ioannis Summ[e] et terra quam nunc residet Falco Iohannis Russi et terra quam nunc residet suprascriptus R.° de Aczia, alio capite finis via. Quarta petia est ibi prope et habet hos fines: a prima parte est finis via comunali, a secunda parte est finis terra Iacobi filii quondam Ioannis Russi suprascripti; a tertia parte est finis terra quam tenet suprascriptus R.° de Aczia. Quinta petia dicitur alla Strata non multum longe a loco qui dicitur Campulisi habetque hos fines: uno latere est finis via publica, alio latere est finis terra herendum quondam Landenulfi clerici, per amba capita est finis terra suprascripti monasterii Sancte Marie. Sexta petia est ibi prope et habet hos fines: a tribus partibus est finis terra suprascripti monasterii Sancte Marie; a quarta parte est finis terra herendum quondam suprascripti Landenulfi clerici. Septima petia dicitur ad Campum de Finile, fines habet: uno latere est finis terra Maynardi, alio latere est finis terra herendum iam dicti Landenulfi clerici; uno capite est finis via antigua que dicitur Cava, alio capite est finis terra Andreae [clerici]. Octava petia de terra est ibi prope, habetque hos fines: uno latere est finis terra suprascripti Maynardi, alio latere est finis terra suprascripti Monasterii Sancte Marie; uno capite est finis terra suprascripti Andree clerici, alio capite est finis terre suprascripti monasterii Sancte Marie. Nona petia de terra est ibi prope non longe ab ecclesia Sancti Potiti et habet hos fines: uno latere et uno capite est finis terra suprascripte ecclesiae Sancti Potiti, alio latere est finis terra quam tenet Gualguanus filius quondam Willelmi Coppola; alio capite fines predicta via publica. Decima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra ….. tenet suprascriptis Gualguanus; alio latere est finis terra ecclesiae Sancte Marie qui dicitur ad Arcum; uno capite est finis terra suprascripte ecclesiae Sancti Potiti, alio capite est finis suprascripta via publica. Undecima petia est ibi prope fines habet: uno latere est finis terra suprascripte ecclesiae Sancte Marie que dicitur ad Arcum ….. Ioannes [Sike], uno capite est finis terra suprascripte ecclesiae Sancti Potiti, alio capite est finis suprascripta via publica. Duodecima petia est ibi prope fines habet: uno latere est finis terra suprascripti monasterii Sancte Marie, alio latere est finis terra que dicitur dilli Cannalongi; uno capite est finis terra suprascripti Gualguani, alio capite est finis suprascripta petia terre. Tertiadecima petia est ibi coniuncta et habet hos fines: uno latere et uno capite est finis terra suprascripti monasterii Sancte Marie et terra ecclesiae Sancti Salvatoris, alio latere est finis terra suprascripti Gualguani; alio capite est finis suprascripta petia de terra et terra suprascripti monasterii Sancte Marie. Quarta decima petia terre est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra suprascripti Gualguani, alio latere est finis terra suprascripti Cannalongi;; uno capite est finis terra suprascripte ecclesiae domini Salvatoris, alio capite est finis via publica. Quinta decima petia terre est prope ecclesiam Sancte Marie que dicitur Allastrata habet [hos fines]: uno latere est finis terra suprascripte ecclesiae Sancte Marie et terra herendum Gaudii cognomen de Tianu quam residet predictus R. filius Realis et terra Petri Desidie et terra Iohannis Constantini et terra suprascripte ecclesiae Sancti Salvatoris alio latere est finis terra herendum quondam Isembardi Sellarii; uno capite finis via publica, alio capite finis terra herendum quondam suprascripti Gaudii. Sestadecima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra Apollonii presbiteri, alio latere est finis terra Iohannis Maraldi Purpuri; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra Iohannis Dominici et terra Petraccle. Octabadecima petia est ibi prope et habet hos fines: uno latere est finis terra suprascripti Iohannis Constantini, alio latere est finis terra Landenulfi de Lufraccu et Landulfi germani sui et terre suprascripte herendum iam dicti Gaudii; uno capite est finis suprascripta nonadecima petia terre et terre suprascripte herendum iam dicti Gaudii; alio capite est finis terra dili Scalda Folia. Nonadecima petia ibi coniuncta habet hos fines et per alia latera est finis terra iam dicti heredis suprascripti Gaudii; uno capite est finis terra quam tenet Unfridus de Calvo, alio capite est finis suprascripta petia terre. Vicesima petia terre est ibi prope et habet hos fines: uno latere est finis terra suprascripti Iohannis Constantini et revolvit iuxta terram de ipsis Scalda Folia et deinde vadit directe iuxta ipsam terram et deinde volvit iusta ipsam terram contra partem septentrionis et iterum vadit iuxta ipsam terram, alio latere est finis terra ….. Sancti Iohannis; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra ecclesiae Sancti Stephani qui dicitur ad Corrubtum. Vicesima prima petia terre ibi prope, habet hos fines: uno latere est finis terra heredis suprascripti Leonis de Lufraccu; alio latere est finis terra ecclesiae Sancti Petri qui dicitur alli Cenne et terra Petri Suessani et terra que fuit quondam Petri Lan. que nunc tenet suprascriptus Unfridus; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra suprascriptorum herendum iamdicti Leonis et finis subscripta petia terre. Vicesima secunda petia ibi coniuncta habet hos fines: uno latere est finis hered(um) suprascripti Leonis de Lufrancu, alio latere est finis terra ipsa quam tenet predictus Unfridus et terra hered(um) Petri Martini quam tenet Rodulfus Iudasii; uno capite est finis suprascripta petia de terra alio capite est finis via publica suprascripta. Vicesima tertia petia est ibi prope et habet hos fines: uno latere est finis predicta petia terre quam tenet suprascriptus Rodulfus Iudasii, alio latere est finis terra archiepiscopus Sancti Protomartiris Stephani; uno capite est finis terra quam tenet predictus Unfridus, alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Leonis. Vicesima quarta petia est ibi prope et habet hos fines: uno latere est finis terra hered(um) predicti Leonis, alio latere est finis terra Capuani Iohannis Perti; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra quam tenet suprascriptus Rodulfus Iudasii. Vicesima quinta petia est ibi prope et habet hos fines: uno latere est finis terra quam suprascriptus Ro(dulfus) tenet; alio latere est finis terra ecclesiae Sancti Petri, uno capite est finis terra suprascripti Iohannis Maraldi Purpuri, alio capite est finis terra suprascripte ecclesiae Sancti Stephani qui dicitur ad Currubtum. Vicesima sexta petia est ibi prope et habet hos fines: uno latere finis via publica, alio latere est finis terra suprascripte ecclesiae Sancti Petri et terra hered(um) suprascripti Leonis et terra Damiani; uno capite est finis terra Iohannis Maraldi Purpuri suprascripti, alio capite est finis terra episcopii Sancte Marie de Calvo. Vicesima septima petia est ibi prope, habet hos fines: uno latere est finis terra suprascripte ecclesiae Sancti Petri, alio latere est finis terra suprascripti Damiani; uno capite est finis terra hered(um) iamdicti Leonis, alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Leonis et terra suprascripti Damiani. Vicesima octaba petia est ibi prope, fines habet: uno latere et uno capite sunt fines vie publice, alio latere est subscripta petia et terra suprascripti Iohannis Maraldi Purpuri; alio capite est finis via comunalis. Vicesima nona petia ibi est iuncta, fines habet: uno latere est finis via comunalis suprascripta, alio latere est finis terra suprascripti Iohannis Maraldi Purpuri et Stabilis nepotis sui et inde revolvit contra partem occidentis iuxta ipsam terram et abinde vadit directe contra partem septentrionis iuxta ipsam terram; uno capite est finis suprascripta petia terre, alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Leonis. Tricesima petia ibi prope habet hos fines: uno latere est finis terra hered(um) suprascripti Leonis, alio latere est finis terra suprascripti Iohannis Maraldi Purpuri et suprascripti nepotis sui et revolvit contra partem meridiei iuxta ipsam terram; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Leonis. Tricesima prima petia est ibi prope et habet hos fines: uno latere est finis terra suprascripti Damiani et terra Petri de Calino, alio latere est finis terra predicte ecclesiae Sancti Stephani ad Corrubtum; uno capite finis via publica, alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Leonis. Tricesima secunda petia est ibi prope, habet hos fines: uno latere est finis via publica, alio latere est finis terra hered(um) predicti Leonis; uno capite est finis terra quam residet prescriptus R.° de Aczia, alio capite est finis terra suprascripti Damiani. Tricesima tercia petia est ibi prope et dicitur ad Arcum, habetque hos fines: uno latere est finis terra ecclesiae Sancti Petri qui dicitur ad Pontem, alio latere est finis terra hered(um) predicti Leonis; uno capite est finis terra quam residet predictus Rodulfus Iudasii et terra hered(um) Maraldi Lauduni, alio capite est finis de suprascripta heredum Maraldi Lauduni. Tricesima quarta petia dicitur ad Campum de Cervuli fines habet: uno latere est finis terra predictus archiepiscopus Sancti Stephani, alio latere est finis terra Petri Bissek (sic); uno capite est finis terra hered(um) suprascripti Leonis, alio capite est finis terra quam residet Graffionem et terra heredum Landulphi Gustabilis. Tricesima quinta petia dicitur ad Puczu, fines habet: uno latere est finis terra heredum quondam Petri Medi. et terra suprascripti Iacobi Iohannis Russi, alio latere est finis via publica; uno capite est finis terra hered(um) suprascripti Petri Medi, alio capite est finis terra heredum suprascripti Leonis. Tricesima sesta petia est ibi prope, habet hos fines: uno latere est finis terra heredum quondam Petri Presbiteri Summi, alio latere est finis terra heredum quondam suprascripti Leonis; uno capite est finis via publica, alio capite finis Venola. Tricesima septima petia dicitur allo Pontutu et habet hos fines: uno latere est finis terra ecclesiae Sancti Martini, alio latere est finis terra heredum suprascripti Leonis; uno capite est finis terra heredum quondam Iohannis filii Petri Anate, alio capite est finis prescripta Venola. Tricesima octaba petia est prope ecclesiam Sancti Stephani qui dicitur ad Corruptum, fines habet: a tribus partibus finis terra hered(um) Cioffi Petri Angeli, a quarta parte est finis via publica. Tricesima nona petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra hered(um) suprascripti Leonis, alio latere est finis terra suprascripti Damiani; uno capite caput est finis via publica, alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Cioffi. Quadragesima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis via publica, alio latere est finis terra hered(um) Iohannis et Eustasi Scaldafolli et deinde revolvit contra partem occidentis iusta ipsam terram et iterum vadit directe contra partem meridiei iuxta terram suprascripti Ioannis Maraldi Purpuri; uno capite finis via publica, alio capite est finis terra suprascripti Petri Suessani. Quadragesima prima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis via publica, alio latere est finis terra suprascripte ecclesiae Sancti Salvatoris et deinde revolvit contra partem ocidentis iusta terram hered(um) suprascripti Leonis et iterum vadit directe contra partem meridiei iusta ipsam terram; uno capite est finis suprascripta via publica, alio capite est finis terra suprascripti Damiani. Quadragesima secunda petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra suprascripte ecclesiae Sancti Salvatoris, alio latere et uno capite est finis terra hered(um) suprascripti Leonis; alio capite est finis terra hered(um) Sabatini. Quadragesima tertia petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra hered(um) suprascripti Sapatini et terra Odoaldi camerarii et terra Ioannis Constantini et terra hered(um) iamdicti Leonis, alio latere est finis terra suprascripti Damiani et terra hered(um) suprascripti Sabatini; uno capite finis terra heredum suprascripti Alberti, alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Sapatini. Quadragesima quarta petia est ibi prope: fines habet: uno latere est finis terra Ioannis Loiusti, alio latere est finis terra hered(um) suprascripti Leonis et revolvit contra partem orientis iusta ipsam terram suprascripti Iohannis Constantini; uno capite est finis suprascripta via publica, alio capite est finis terra heredum suprascripti Leonis. Quadragesima quinta petia est in loco Partignanu, fines habet: uno latere est finis terra heredum Ioannis Siki, alio latere est finis terra que fuit Petri Dordane quam residet R.° Blodus; uno capite est finis terra hered(um) Sassi, alio capite est finis terra Angeli Presbiteri. Quadragesima sexta petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra heredum quondam Martii, alio latere est finis terra Petri Sassi; uno capite est finis terra quam tenet suprascriptus R.° Blodus, alio capite est finis terra suprascripti Angeli Presbiteri. Quadragesima septima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra quam tenet suprascriptus R.° Blodus, alio latere est finis terra ecclesie Sancti Viti et revolvit contra partem occidentis iusta ipsam terram et terra quam tenet Aymarius que fuit de Maraldo de Lumurrone et inde vadit directe contra partem septentrionis iusta terram de Landenulfi Cici et terram hered(um) quondam suprascripti Sassi et per amba capita est finis terra hered(um) suprascripti Marcii. Quadragesima octaba petia dicitur Cesa... fines habet: uno latere est finis terra hered(um) Petri Sellitti, alio latere est finis terra suprascripti archiepiscopi; uno capite est finis terra quam tenet suprascriptus R.° Blodus, alio capite est finis terra heredum suprascripti Marcii. Quadragesima nona petia est ibi prope, fines habet: uno latere finis via publica, alio latere est finis terra hered(um) suprascripti Marcii; uno capite est finis Monticelli, alio capite est finis suprascripti Landenulfi Cici. Quinquagesima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra quam tenet suprascriptus Aymarius et terra Landulfi Marii et terra Gicci, alio latere est finis terra suprascripti Angeli presbiteri; uno capite est finis terra heredum suprascripti Martii, alio capite est finis terra Mansi. Quinquagesima prima petia ibi prope, habet hos fines: uno latere est finis terra quam tenet predictus ….. quam tenet suprascriptus Giczus; uno capite est finis terra suprascripte ecclesie Sancti Viti, alio capite est finis terra suprascripti Mansi. Quinquagesima secunda petia est ibi prope, fines habet; uno latere est finis terra heredum suprascripti Petri Sellecte, alio latere est finis terra suprascripti monasterii Sancte Marie; uno capite est finis via, alio capite est ….. petia est in predicto loco Partinianu, fines habet: [uno] latere est finis via publica, alio latere est finis terra quam tenet suprascriptus R.° Blodus et terra hered(um) suprascripti Martii et … revolvit contra partem occidentis suprascripta terra suprascripti monasterii Sancte Marie et deinde vadit directe ….. ipsam terram; uno capite est finis terra suprascripti Angeli presbiteri et terra heredum Petri Dofe, alio capite est finis via publica. Quinquagesima quarta petia est …. uno latere est finis terra hered(um) Sassi et terra quam tenet suprascriptus quondam R.° Blodus; alio latere est finis terra quam tenet … est finis via publica, alio capite est finis terra ecclesiae Sancti Georgii et terra Landulfi Marii et terra Landulfi Comitis et terra suprascripti Angeli presbiteri. Quinquagesima quinta petia est ibi prope, fines habet: uno latere et uno capite est finis terra ecclesie Sancti Georgii, alio latere est finis terra heredum Petri Sassi et terra Ioannis Sellitti …. terra quam suprascriptus R.° Blodus. Quinquagesima sexta petia est ibi prope locum qui dicitur Pignarii, fines habet: uno latere et uno capite est finis terra suprascripte ecclesie Sancti Georgii; alio latere est finis terra Ioannis Benedicti; alio capite est finis subscripta petia. Quinquagesima septima petia est ibi coniuncta ….. latere et uno capite sunt vie publice, alio latere est finis terra suprascripte ecclesie Sancti Georgii et finis suprascripta petia terre et terra suprascripti Ioannis Benedicti; alio capite est finis terra suprascripte ecclesie Sancti Georgii. Quinquagesima octaba petia dicta alle Grotte fines habet: uno latere est finis terra Martini Gaulusi, alio latere est finis terra suprascripti monasterii Sancte Marie; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra suprascripti Martini Galusi. Quinquagesima nona petia est ibi prope, fines habet: uno latere et uno capite est finis terra hered(um) Martini Galusi, alio latere et alio capite est finis terra suprascripti monasterii. Sexagesima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra quam monasterium tenet ….. ….., alio latere finis quam terra nunc tenet W(illelmus) Pandone; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra quam tenet suprascriptus W(illelmus). Sexagesima prima petia dicitur alli Gunuli, fines habet; uno latere est finis terra hered(um) ….. et terra Landulfi, alio latere finis via publica; uno capite est finis terra Ioannis Rame alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Leonis. Sexagesima secunda petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra suprascripte ecclesie Sancti Georgii et revolvit contra partem meridiei iusta ipsam terram et iterum vadit directe contra partem meridie iusta ipsam terram, alio latere est finis terra hered(um) quondam Passari; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra hered(um) suprascripti Leoni et Garofi et subscripte petie terre. Sexagesima tertia petia terre ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra suprascripti Ioannis Nivie, alio latere est finis terra Ioannis Alde[mari]; uno capite est finis terra suprascripti monasterii Sancte Marie, alio capite est finis subscripta petia. Sexagesima quarta petia ibi coniucta fines habet: uno latere est finis suprascripta petia et terra suprascripti Ioannis Nivie et terra suprascripti Ioannis Alde[mari] et terra Petri Landonis et terra Ioannis Martini et finis suprascripta sexagesima secunda petia, alio latere est finis via publica; uno capite est finis terra hered(um) predicti Leonis Garofi, alio capite est finis terra suprascripti monasterii Sancte Marie et terra suprascripti Iohannis Alde[mari]. Sexagesima quinta petia est in loco Deczuli fines habet: uno latere est finis terra Willelmi de Opisu, alio latere terra Ioannis de Deczuli; uno capite est finis terra Octonis Scutarii, alio capite est finis terra quam prescripsit R.° de Aczia. Sexagesima sexta petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra suprascripti Willelmi de Opizu, alio latere et uno capite est finis terra quam suprascriptus R.° de Aczia, alio capite est finis terra quam tenet suprascriptus R.° de Aczia. Sexagesima septima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra quam tenet ipse R.° de Aczia, alio latere est finis terra ecclesie Sancti Petri; uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra W(illelmi) Pignoni. Sexagesima octaba petia dicitur alla Fontanella uno latere est finis terra ecclesie Sancti Castren[sis], alio latere est finis terra suprascripti archiepiscopi; uno capite est finis via publica, alio capite est finis rivus qui dicitur de Calvo. Sexagesima nona petia est ibi prope et habet hos fines: uno latere est finis via publica, alio latere est finis terra ecclesie Sancti Petri et terra predicti archiepiscopi; alio capite est finis terra suprascripte ecclesie Sancti Petri, alio capite est finis terra Petri Ziti. Septuagesima petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra … archiepiscopus, alio latere est finis terra Petri filii quondam Armani et terra Gustabilis Centia … et terra quam tenet suprascriptus R.° de Aczia; uno capite est finis terra suprascripti Petri Ziti, alio capite est finis silva que dicitur Ferrea. Septuagesima prima petia est ibi prope, fines habet: per amba latera est finis terra quam tenet prescriptus R.° de Aczia, uno capite est finis terra Georgii, alio capite est finis terra suprascripti archiepiscopi. Septuagesima secunda petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra Odoaldi Collu in capite et terra Sancti Georgii et terra quam tenet Ciofus de Sancto Archangelo et terra ecclesie Sancti Bartolomei, alio latere est finis terra quam tenet suprascriptus R.° de Aczia, uno capite est finis via publica, alio capite est finis terra suprascripti archiepiscopi. Septuagesima tertia petia est in loco Cicutu … fines habet: uno latere est finis terra suprascripti Odoaldi, alio latere est finis terra quam tenet suprascriptus R.° Blodus; uno capite est finis via publica, alio capite est finis silva. Septuagesima quarta petia est ibi prope, fines habet: uno latere est finis terra suprascripti Odoaldi, alio latere est finis terra quam tenet suprascriptus R.° Blodus per amba capita sunt vie publice. Septuagesima quinta petia est ibi prope, uno latere est finis terra hered(um) Landulfi Manci, alio latere est finis terra W(illelmi) [Densico] uno capite est finis terra suprascripti R.°, alio capite est finis via publica. Septuagesima sexta petia est ibi prope, fines habet: ab uno latere est finis terra quam tenet Cib[ertus]; alio capite est finis terra suprascripti Odoaldi, uno capite est finis terra quam tenet suprascriptus R°., alio capite est finis via publica. Septuagesima septima petia ibi prope fines habet: uno latere est finis terra quam tenet predictus Cib[ertus], alio latere est finis terra quam tenet suprascriptus R.° Blodus; uno capite est finis via publica, alio capite est finis Lualla. Septuagesima octava petia ….. ab ecclesia Sancti Nazarii et dicitur ad Romagnanu, habet hos: uno latere et uno capite est finis terra Iohannis filii quondam Lan... Lamberti, alio latere est finis terra Ioannis filii quondam Aczoni; alio capite est finis via publica. Septuagesima nona petia est non longe a loco qui dicitur Pignoli habet hos fines: uno latere est finis terra ….. alio latere est finis terra hered(um) suprascripti Leonis; uno capite est finis terra Rocce, alio capite est finis terra Frucci. Octuagesima petia dicitur ad Sanctum Marcum non longe a loco qui dicitur Limarani, habet hos fines: uno latere est finis ….. quam tenet R.° abbas, alio latere est finis terra suprascripti ….. capite est finis terra quam tenet Ra. Musca. Octuagesima prima petia in qua est ortus non longe a turre huius nostre civitatis que dicitur Arepal[la] habet hos fines: uno latere est finis terra ecclesie Sancti Ioannis qui dicitur Landelpaldi, alio latere est finis terra de suprascriptis Cannalongis; uno capite est finis terra hered(um) ….. Sasse et finis trasonda que est carrarea eiusdem petie terre et terra et ortus Landulfi Galbatici et terra et ortus Di...ayni cognomine Coci, alio capite est finis terra quam tenet Cesar[ius]. Octuagesima secunda petia est non longe ab ecclesia Sancte Marie que dicitur Alligodini et habet hos fines ….. finis terra Malonis iudicis, alio latere est finis via publica; uno capite est finis terra suprascripti Ioannis Costantini, alio capite est finis terra suprascripti Gualguani. Iterum nos prenominatur secundus Iordanus Capuanorum princeps per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus et tradendo confirmamus ….. [om]nes terras et hereditates que fuerunt et pertinuerunt quondam Malonis Sassi et Capicii filii eius qui fuerunt habitatores terre Cantie in loco Sancte Marie que dicitur alla Fossa et omnes terras et hereditates que fuerunt et pertinuerunt quondam Stabilis filius quondam Ioannis Go.…. qui fuerunt habitatores in loco qui dicitur Lilongi. Has autem suprascriptas octuaginta duas petias terre prescriptos fines una cum omnibus inferioribus ac superioribus eorum et cum viis suis ibidem intrandi et exeundi atque cum omnibus earum pertinentiis, Nos memoratus Secundus [Iordanus] … in suprascripto monasterio Sancti Iohannis in perpetuum per hoc principale scriptum damus et, tradendo confirmamus ad possessionem et potestatem ac dominacionem suprascripti monasterii Sancti Ioannis et iam dicte domine Gemme venerabili abbatisse eiusque successoribus, faciendum exinde quicquid eis placuerit [Nos] Secundus Iordanus Dei gratia Capuanorum princeps in suprascripto monasterio Sancti Ioannis per hoc idem principale scriptum in perpetuum damus et tradendo confirmamus hos subscriptos homines cum filiis filiabus et rebus eorum ut ipsi et filii et filie eorum [faciant] et persolvant prenominato monasterio Sancti Ioannis et ….. venerabili abbatisse eiusque successoribus quicquid nobis nostre publice parti facere aut persolvere debent aut debuerint. Nomina quorum hec sunt: Martinus et Ioannes filii quondam Petri Mundi qui fuerunt habitatores infra … Calini in loco Rimundisci et nunc sunt habitatores in loco ….. us et Martini Ioannis Mundi patruus eorum, qui fuerunt habitatores in suprascripto loco et nunc est Habitator in hac nostra Capuana civitate, Sasson filius quondam Ioannis Mundi qui fuit habitator in suprascripto loco Rimundisci, Petrus Donati qui est habitator in ….. in loco Sancti Ioannis, Niellus filius quondam Grimoaldi et Ioannis germani eius habitatores in suprascripto loco Sancti Ioannis et Ioannes Maril(iani) habitatores infrascriptos fines in loco Graczanu Petrus Cerrone habitator in loco Sancti Georgii, Ioannes Adammi et Adamus germanus qui habitat in loco Filictu et Cioffus et Ioannes germani filii quondam Ioannis Aloare, qui sunt habitatores terre Cantie in loco Sancte Marie a la Fossa, Grifa filia quondam Ioannis Sassi habitator in suprascripto loco Sancte Marie, Petrus cognomine Pilu habitator in suprascriptos fines terre Cantie in loro La pal[di], Laurentius filius quondam Petri clerici cognomine Aydulfi et Aydulfus nepos ….. filii quondam Donati … habitator in suprascriptos fines Cantie in loco qui dicitur Li Longi; Grif... fuit uxor quondam Petri Landonis que nunc est habitator intus hanc suprascriptam Capuanam civitatem, remota omni inquietudine contrarietate vel molestia ….. suis heredibus … concessione ….. hoc principale scriptum ha...ere temptaverit viginti libras auri purissimi persolvat medietatem prenominato monasterio Sancti Iohannis et predicte domne Gemme venerabilis abbatisse eiusque successoribus... nostro sacro palatio solutaque pena librarum auri hoc principale scriptum firmum atque inviolabile maneat in perpetuum. Ut autem hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur manu propria subscripsimus illud corroboravimus et nostri ….. sigilli expressione illud insigniri iussimus (M). Ex iussione prephate serenissime Potestatis scripsi ego Philippus Palatinus notarius, in anno Dominice incarnationis MCXXVI ... et sexto anno principatus domini nostri Iordani principis Capue. Datum in mense septembrio, per indicionem quartam.

Mazzoleni 1957, pp. 47-58 (source of the text reproduced here).

Nell'edizione di Mazzoleni, i nomi propri non completamente identificabili sono stati abbreviati.