Capua, Museo Campano, n. 21
source date: [1129 January 1 - 1129 January 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni Secundus Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Peticioni suorum fidelium clementer favet. Igitur nos prenotatus secundus Robbertus sola Dei providente misericordia Capuanorum princeps, notum fieri volumus universis fidelibus nostri quoniam, ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum antecessorum nostrorum ac ob statum nostri principatus, consilio quoque et interventu Rodulfi Raelis filii nostri Constabilitoris et Raynaldi Lupini atque Ugonis de Labolica nostri economi nec non Philippi de Surrento avunculi nostri et Cansolini ac Richardi Cedri et aliorum nostrorum dilectorum fidelium in monasterio Sancti Iohannis Bactiste sito intus hanc nostram Capuanam civitatem, in quo domna Gemma religiosa ac Deo digna abbatissa preest, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum, damus, tradimus, concedimus ac confirmamus integram unam terram et presam ex parte fabritam, que videtur esse intus hanc predictam nostram Capuanam civitatem prope predictum monasterium Sancti Iohannis et ipsa terra et presa ex parte fabrita hos habet fines: a duabus partibus finis parietes … predicti monasterii; a tertia parte est finis terra et presa et casa fabrita mulieris nomine Gaytelgrima, relicta quondam Castelli et filia quondam Petri Iaquinti Alore et finis strictola comunalis; a quarta namque est finis trasonda publica que dicitur Alaldisca, nec non per hoc idem principale scriptum in perpetuum, nos prenotatus secundus Robbertus Dei gratia Capuanorum princeps damus et tradendo confirmamus in predicto monasterio Sancti Iohannis omnes terras que sunt foris hanc predictam nostram Capuanam civitatem in subscriptis locis qualiter fuerunt et pertinuerunt quondam Oloaldo cognomine Muto et qualiter quondam Petrus cognomine Consolini eas in feudo tenuit et dominatus est, scilicet in loco qui dicitur Casacellari et per pertinentiam eiusdem loci et ubi dicitur Campu Nirici et ubi dicitur la Turricella non longe ab ecclesia Sancte Marie Maioris et insuper damus, concedimus et confirmamus in prenotato monasterio Sancti Iohannis integram unam petiam terre infra fines terre Lanei in loco Sancti Theodori, quam predictus Petrus Cansolini quondam tenuit et dominatus est et integras duas petias terre que videntur esse foris hanc predictam nostram Capuanam civitatem in loco qui dicitur Lumascocta et infra fines terre Cantie ubi dicitur Puczu Ioriuli et ubi dicitur infra duo a prima et ubi dicitur Costan. et ubi dicitur Carditu et infra fines Calini in loco ubi dicitur Ferrari et per pertinentias ipsorum locorum. Iterum nos prenominatus Secundus Robertus, sola Domini clementia Capuanorum princeps, per hoc idem principale scriptum in perpetuum damus et tradendo confirmamus in prescripto monasterio Sancti Iohannis omnes terras et presas et casas que sunt intus hanc prescriptam nostram Capuanam civitatem et omnes terras que sunt foris hanc presciptam nostram civitatem que fuerunt quondam Dominici ….. et quondam [Boniti] presbiteri et quondam Cioffi et cuiusdam Iohannis presbiteri germanorum filiorum quondam Dominici presbiteri, qualiter illas Petrus cognomine Cansolini quod in feudo tenuit hec omnia prescripta qualiter superius ….. Nos memoratus Secundus Robbertus Dei gratia Capuanus princeps, una cum omnibus inferioribus ac superioribus earum et cum viis earum in eis intrandi et exeundi atque cum omnibus earum pertinentiis in prescripto monasterio Sancti Iohannis Bactiste in perpetuum per hoc videlicet principale scriptum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus ad possessionem et potestatem atque dominationem predicti monasterii Sancti Iohannis et iamdicte domne Gemme religiose abbatisse eiusque successoribus faciendi exhinde secundum legem quicquid eis placuerit. Rursus quoque nos prenotatus Secundus Robbertus Dei gratia Capuanorum princeps per hoc idem principale scriptum in perpetuum damus, tradimus concedimus ac confirmamus in prenotato monasterio Sancti Iohannis hos subscriptos homines cum filiis, filiabus atque heredibus eorum et cum omnibus rebus eorum ut ipsi et filii et filie et heredes eorum faciant et persolvant prescripto monasterio Sancti Iohannis et iam dicte domne venerabilis abbatisse eiusque successoribus quicquid nobis nostreque publice parti facere aut persolvere debent aut debuerint. Nomina quorum hec sunt: Petrus cognomine Leonis filius quondam Iohannis eiusdem cognomine, heres Marii filii quondam Landonis cognomine Scannagatta et Maria cognomine Landonis filia quondam Iohannis Radi … et relicta quondam predicti Landonis … qui sunt habitatores huius nostre predicte Capuane civitatis et filii et heredes quondam Maraldi de La Turricella, qui sunt habitatores in predicto loco Turricelle, remota ex his omnibus predictis omni inquietudine, contrarietate vel molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum, comitum [vel] vicecomitum, iudicum, sculdahorum castaldeorum aliorumque omnium mortalium personarum. Quod si quis huius nostre concessionis atque confimationis pagine contempor aut violator extiterit aut contra hoc principale scriptum hagere temptaverit, centum libras auri purissimi persolvat, medietatem in predicto monasterio Sancti Iohannis et iamdicte domne Gemme venerabilis abbatisse eiusque successoribus et medietatem nostro sacro palatio, solutaque pena librarum auri hoc principale scriptum firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Ut autem hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur manu propria subscribens illud corroboravimus et nostri sigilli illud insigniri iussimus. + Robertus (M). Ex iussione prephate serenissime Potestatis scripsi ego Philippus palatinus iudex in anno Dominice incarnatonis MCXXVIIII et secundo anno principatus prescripti secundi domini Robberti gloriosissimi principis Capue. Datum Capuano palatio in mense ianuarii per indictionem septimam.

Mazzoleni 1957, pp. 60-63 (source of the text reproduced here).

I tre puntini indicano uno spazio bianco nella pergamena.