Napoli, Biblioteca della Società Napoletana di Storia Patria (BSNSP), S. Salvatore in insula maris, SS. Teodoro e Sebastiano e SS. Sergio e Bacco, 9, BB III, n. 5
source date: [1083 April 1] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni Iordanus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Peticioni dilecti sui clementer favet. Notum sit omnibus Sancte Catholice Ecclesie filiis me quem ad hoc divina gratia promovit in principem ut ecclesiarum defensorem et eorum que perdiderint, restitutor existam, interveniente itaque Gaitelgrima uxore mea sagacissima principissa, concessisse et confirmasse monasterio domini Salvatoris constructo in insula Maris in pertinentia Neapolis et tibi domino Urso eiusdem ecclesie reverendissimo abbati, videlicet: ecclesiam Sancti Nicolai de Surrento cum omnibus suis pertinentiis et cum omnibus pertinentiis prescripti domini Salvatoris eiusdem ecclesie subiectis et quic quid pertinet prescripto monasterio in tota pertinetia Surrenti, et omnes terras prefato monasterio pertinentes infra fines Lauri et ecclesiam Sancti Felicis de Nola et ecclesiam Sancti Nicandri cum omnibus eorum pertinentiis que in finibus Acerre esse videntur cum silvis et terris et cum omnibus suis aliis pertinentiis et cum hominibus, quos ibi habetis et cum ….. etate ….. hominibus quos in eadem ecclesia eodemque loco monasterii acquirent, nec non et confirmamus prefato monasterio eiusque abbati ecclesiam Sancte Marie de Casolla cum omnibus territoriis et pertinentiis, quas ibi prefatum monasterium domini Salvatoris modo possidet et quas in antea acquisiverit, nec non et confirmamus prefato monasterio eiusque abbati ecclesiam Sancte Marie de Casolla cum omnibus territoriis et pertinentiis, quas ibi prefatum monasterium domini Salvatoris modo possidet et quas in antea acquirens possessurum est et ecclesiam Sancti Salvatoris de loco Feczata cum hominibus et omnibus suis pertinenciis et quicquid invenitur pertinens prescripto monasterio domini Salvatoris in area dominica et quicquid pertinet eidem monasterio in Saviniano et quantum pertinet eidem monasterio in loco Ysele et quicquid pertinet eidem sancto monasterio in villa que dicitur Pastoranu et ecclesia Sancti Petri de Cintoria cum omnibus suis pertinentiis et cum toto campo qui dicitur Campanianus. Concedimus etiam prescripto monasterio Sancti Salvatoris et prefato abbati omnes terras quas Rannulfus de Argentia eidem monasterio obtulit simul et confirmamus ibidem ecclesiam Sancti Nicalay ubi dicitur Trispeoli infra pertinentias Poteoli et quicquid intus et foris Putheolim pertinet suprascripto monasterio Sancti Salvatoris et ecclesiam Sancti Salvatoris que dicitur monasterium Marinum ad Bale cum suis pertinentiis et silvas et terras que prefato monasterio pertinent infra fines Cume et concedimus ibidem monasterium Sancti Antonii cum omnibus suis pertinentiis, quod situm esse videtur in loco Posilipu nec non et confirmamus ibidem quicquid vos possidetis in insula Iscle Maioris, omnes prescriptas ecclesias et terras et earum eclesiarum pertinentias, concedimus et confirmamus suprascripto monasterio Sancti Salvatoris suisque rectoribus et custodibus in perpetuum et nominatas reconfirmamus in eodem monasterio prefatoque abbati suisque successoribus ob melius observandum ecclesiam Sancti Nicandri superius scriptam et villam et homines et terras et silvas et medietatem alvei lanei qualiter modo possidet et qualiter acquirendo monasterium eius qui rectores possessuri sunt, remoto omni contrario vel molestia omnium vicecomitum, castaldeorum et omnium mortalium. Quod siquis diabolico instintu compulsus, monasterium eiusque rectores de prescriptis concessionibus violare, molestare, aliquodque contrarii inferre pressumpserit centum libras auri obtimi persolvat, medietatem nostro palatio et medietatem prefato monasterio et predicto domino abbate et soluta pena hec nostra concessio et confimatio firma et inviolabilis permaneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius observentur manu nostra propria subscripsimus et nostri sigilli impressione iussimus sigillari. Signum domini Iordani (M) gloriosi principis. Ex iussione prephate serenissime potestatis scripsi ego Cansolinus iudex in anno principatus ipsius vicesimo quinto et vicesimo anno ducatus eius Caserte. Datum in kalendis aprelis, anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi M octoagesimo tertio. Scriptum Capue per sextam indictionem (S).

Capasso et al. 1883, p. 156; Mazzoleni 1959, pp. 75-77 (source of the text reproduced here).

Il monastero di Sant'Antonio a Posillipo era stato donato al monastero di San Salvatore dal duca Sergio V di Napoli nel 1075 (RNAM 1857, V, pp. 73-77; RNAM 2011, V, pp. 113-118).

C'è un errore nell'edizione critica di Mazzoleni: il ducato a cui il documento si riferisce è il ducatus Caietae.