Città del Vaticano, Biblioteca Vaticana, Vat. Lat. 3833 (P. Fabre, Le Liber Censuum de l'Église Romaine, Tome II, n. 42, pp. 93-94)
source date: [1061 October 2] [Palazzo Lateranense (Roma)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Richardus Dei gratia Capuanus princeps ab hac hora et deinceps ero fidelis sancte Romane ecclesie et apostolice sedi, et tibi meo domino Alexandro universale pape. In consilio vel facto unde vitam aut membrum perdas, vel captus sis mala captione non ero. Consilium quod michi credideris et contradixeris ne illud manifestem, non manifestabo, me sciente, ad tuum dampnum. Sancte Romane ecclesie tibique adjutor ero ad tenendum et acquirendum et defendendum regalia sancti Petri ejusque possessiones recta fide pro meo posse contra omnes homines. Et adjuvabo te ut secure et honorifice teneas papatum Romanum. Terram sancti Petri et Principatum nec invadere nec acquirere queram nec etiam depredari presumam absque tua tuorum[que] successorum qui ad honorem sancti Petri intraverint certa licentia, preter illam quam tu michi concedis vel tui idonei successores concessuri sunt. Pensionem de terra sancti Petri quam teneo vel tenebo, sicut statutum est, recta fide studebo ut illam annualiter sancta Romana habeat ecclesia. Omnes quoque ecclesias que in mea persistunt dominatione cum earum possessionibus dimittam in tua potestate, et defensor illarum ero ad fidelitatem sancte Romane ecclesie, et nulli jurabo fidelitatem, nisi salva fidelitate sancte Romane ecclesie. Et si tu vel tui successores ante me ex hac vita migraverint, secundum quod monitus fuero a melioribus cardinalibus, clericis Romanis et laicis, adjuvabo ut papa eligatur et ordinetur ad honorem sancti Petri. Hec omnia supra scripta adjuvabo sancte Romane ecclesie et tibi cum recta fide, et hanc fidelitatem observabo tuis successoribus ad honorem sancti Petri ordinatis qui michi firmaverint investituram a te michi concessam. Sic me Deus adjuvet et hec sancta evangelia. Actum in aula Lateranensis sacri palatii VI nonas octobris, feria III, indictione XV.

Ego Jordanus Dei gratia et sancti Petri Capuanus princeps ab hac hora et deinceps fidelis ero sancte Romane ecclesie et apostolice sedi, et domino meo VII Gregorio pape. Cetera omnia ut supra. Actum Ceperani, indictione II, III idus junii.

Deusdedit, Collectio canonum, pp. 395-396; LC, II, pp. 93-94 (source of the text reproduced here).

Il giuramento di Giordano risale al 11 Giugno 1079, pronunciato a Ceprano. Fabre ne è consapevole nella sua edizione del Liber Censuum, e pur accorpando i due giuramenti, specifica in una nota questa distinzione. Per il giuramento di Giordano, si veda anche il doc4656 del presente database.

Esiste un secondo codice del XVII secolo che tramanda la Collectio Canonum di Deusdedit (Ambrosianus C, 288 inferiore). Dal momento che l'edizione del Liber Censuum non specifica il codice da cui è stata tratta l'edizione, si è indicato nel titolo della scheda il codice più antico (inizio XII secolo).