Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 33
source date: [1063 April 22]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini Salvatoris nostri Jesu Cristi Dei eterni Riccardus, e Jordanes divina ordinante providentia Capuanorum principes cum principali excellentia petitioni dilecti sui clementer favent. Igitur omnium nostrorum fidelium praesencium, ac futurorum pateat sagacitati. Quoniam per interventum, ac peticionem Paldulfi filii quondam Gualae nostri dilecti fideli, et pro amore Dei, et animae nostrae salvacione domno Desiderio venerabili Abbati monasterio S. Benedicti situs in Monte castro Casino pro parte, et vice prefati Sacri monasterii damus, tradimus, concedimus in eorum liveram potestatem trasnducimus inclitam Plateam pertinentes nostri palacii, quae est juxta claustra Monasterii ejusdem beati Benedicti, situs intus hanc nostram Capuanam civitatem propinquo porta, quae dicitur S. Angeli. Per has fines, et mensuras, a parte meridie fine platea majoris ubi est silicis qui pergit ad ipsam portam quae dicitur S. Angeli, et passus quinque a parte Occidentis finis muri claustro praedicti monasterii, et passus octuaginta tres, et qualiter revolvit in ipsa parte occidentis finis muri ipsius claustre, et finis terris, et presis praedicti monasterii, et passus viginti, et nobem, et pedes tres, et medium, et ab ipsa parte occidentis finis platee quae nostri palacii reservabimus postestate et passus duos, et pedes tres et uncias tres a parte Septemptrionis finis muri istius nostrae civitatis, qui situs est super ripam pertinentem suprafati monasterii Vulturni fluminis, et passus triginta, et duos a parte Orientis finis ecclesiae S. Mariae, quae dicitur ad Arcora pertinentem jam dicti monasterii, et terris et presis ipsius monasterii, et passus septuaginta, et nobem, et pedes tres, et plantam unam, et revolbente in ipsa parte Orientis, juxta terris, et presis ipsius monasterii, et pedes quatuor, et uncias quattor, et revolbente in ipsa parte meridiei justa terras, et presas nostri palacii in qua Portararii soliti sunt residere, et passus tres ad mensuram de passu, et pede de manu Landonis Senioris Castaldeis mensurauam ob racordacionem eciam, et nostram eternaliter stabiliendam tradicionem, et concessionem hos nostrae firmitatis apices fieri jussimus quibus omnino sancimus, et perpetualiter avendum mandamus, ut amodo, et semper ipse domnus Abbas Desiderius suique successores, et pars prefati monasterii firmiter, secure, libere, et quiete habeatis, et possideatis inclytam suprascriptam plateam per suprascriptas fines, et mensuras, et faciatis de ea qualiter ad pars praedicti monasterii necessarium fuerit, omniaque volueritis remota omni inquietudine, et molestacione cujuscumque Comitis, Castaldeis, Judicis, Sculdahis, et omnium mortalium persone, quod si quelibet hominum magna parvave persona contra hanc nostri precepti firmitatem agere praesumpserit, aut ejus violatrix in quocumque fieri temptaverit, sciat, se compositurus auri purissimi libras quingentas, medietatem nostra camera, et medietatem tibi praefato domno Desiderio vel tuis successoribus, seu partibus praedicti monasterii, et soluta pena hujus nostrae concessionis munitum, firmum, ac stabile maneat in perpetuum. Ut haec autem nostrae concessionis pagina firmius credatur, dilgentiusque ab omnibus observetur manu nostra corroboravimus et nostri sigilli impressione jussimus insigniri. (M) Signum Domni Riccardi excellentissimi Principis. Ex jussione praefatae Serenissimae potestatis scriptum per manus Alerisii Sacri Romani palacii judicis in anno quinto Principatus ipsius Domni Riccardi, et Domni Jordanis Gloriosorum Principum. Datum decimo Kalendas Magii Anno ab Incarnatione Domini nostri Jesu Cristi MLXIII. Indictione prima.

Leccisotti 1965, p. 117; Gattola 1734, pp. 163-164 (source of the text reproduced here).