Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 36
source date: [1065 March 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI DEI ETERNI RICCARDUS ET IORDANUS DIVINA ORDINANTE PROVIDENTIA CAPUANORUM PRINCIPES CUM PRINCIPALI EXCELLENTIA PETITIONI DILECTI SUI CLEMENTER FAVENT. Igitur omnium nostrorum fidelium scilicet presentium ac futurorum pateat sagacitati. quam per interventum ac peticionem petri calinolensis viscomitis nostri dilecti fidelis et filius quondam montani. Tibi mundo filio quondam adi nostri fidelis avitator[i] suessane civitatis. Damus. tradimus. concedimus. et in tuam liberam potestatem transducimus terras et presas et casas intus ipsam civitatem Suessam. in loco cognomento ortale subtus et prope ecclesiam sancti germani; per hos fines et mensuras. prima namque parte finis platee nostre publice et passus decem. secunda parte finis medie strictole et passus viginti. tertia enim parte finis platee nostre publice et passus viginti. quarta denique parte finis strectole et passus decem. et alias terras et casas intus et propinquo parte ipsi civitatis. que dicitur colomne. que est per fines et mensuras. una parte finis platee nostre publice que pergit ad ipsam ecclesiam sancti germani et passus decem. secunda parte finis muri ipsius civitatis et passus nobem. tertia parte finis platee nostre publice que pergit ad ipsam portam. et passus nobem. quartam [sic] autem parte finis medie strectole et passus nobem. Et criptam cum presam que est ante nostram criptam quo est propinquo predicte case. Et damus. tradimus. concedimus tibi iam dicto mundo et in tuam liberam potestatem transducimus; terras in loco isola que est per hos fines. prima parte finis flubii gariliani. secunda et enim parte finis silbe cognomento monacishce propinquo loco ciculari. Tertia enim parte finis ausenti qui dicitur ulmitum unde per tempus aqua decurrit. quarta autem parte finis alii ausenti ubi pons fabritum est et per tempus inde aqua decurrit. ecum viis et anditis suis et cum omnibus eorum pertinentiis. Ob recordationem etiam et nostram eternabiliter stabiliendam traditionem ac concessionem et confirmationem hos nostre firmitatis apices fieri iussimus. quibus omnino sancimus et perpetualiter habendum mandamus. ut amodo et semper tu prefatus mundus tuique heredes; firmiter. secure. libere et quiete. habeatis et possideatis; totas et integras terras et presas et casas intus civitatem suessam in loco cognomento ortale subtus et prope ipsa ecclesia sancti germani. et totas et integras terras et casas intus et propinquo porte ipsius civitatis que dicitur columne. Et totam criptam cum presa que est ante ipsam criptam propinquo predicte case. Et totas et integras terras in loco ysola. per omne sicut superius scripta est. Remota omni inquietudine molestatione cuiuscumque comitis. castaldei. iudicis. sculday. et omnium mortalium persone. Quod si qualibet hominum magna parvare [?] persona. contra hanc nostri presenti firmitatem agere presumpserit aut eius violatrix [?] in quocumque fieri temptaverit sciat se compositurum auri purissimi libras sex medietatem nostre camere et medietatem tibi mundu tuisque heredibus. et soluta pena h[uius] nostre concessionis munitum firmum ac stabile maneat in perpetuum ut autem hec nostre concessionis pagina firmius credatur diligentiusque ab omnibus observeatur manu nostra corroborabimus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. SIGNUM (M) DOMINI RICCARDI EXCELLENTISSIMI PRINCIPIS. Ex iussione prefate serenissime potestatis. Scriptum per manus alerisii sacri romani palatii iudicis. In anno septimo principatus ipsius domini Riccard et domni [Iordani] gloriosorum principum et secundo anno ducatus illorum caiete. Datur tertia kalendas aprilis. Anno ab incarnatione domini nostri ihesu christi M sexagesimo quintum. indictione tertia.

Leccisotti 1965, p. 118; Loud 1980, pp. 170-171 (source of the text reproduced here).