Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 31
source date: [1085 December 18] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI IORDANUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONI DELECTI SUI CLEMENTER FAVET. Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo qualiter per interventum Zoffi camerarii nostri fidelis. Concedimus et confirmamus tibi Stefano cognomento capuano filio quondam landonis qui nunc habitare videris intro pertinentias monasterii sancti benedicti siti in monte casino. scilicet in civitate sancti germani. videlicet duas petias terre que sunt intra fines miniani in ipsis limatis prope montem ubi est constructa ecclesia sancti agapitis. Quarum una hos habet fines ab uno latere finis aqua que dicitur rivius que decernit hanc terram de terra de hominibus sancti victoris. habet inde passus centum octaginta et septem... in ipsa volta et per ipsam voltam mensurandos... terram heredum iohannis viati et inde habet passus quatuordecim. ab alia latere fine terra ugonis sorelli habet inde passus [centum?] duodecim usque in ipsa terra maionis presbiteri et inde mensurando iusta terra... maionis presbiteri habet inde passus quindecim et pedes quattuor usque in ipsa alia volta et per ipsam alia voltam mensurando iusta terram suprascripti maionis presbiteri et inde habet passus decem et inde mensurando iusta terra suprascripti maionis presbiteri et de heredes quondam bernardi et terra de monasterio sancti iacobi et de heredes benedicti atque habet inde passus centum. Uno capu fine prescripto monte longo ubi est suprascripta ecclesia sancti agapiti et inde habet passus centum quindecim. Alia capu fine suprascripta rivio et inde habet passus triginta quattuor. Alia petia de terra est infra fines prescripti miniani in ipsa valle prope sanctum petrum et habet fines a primo latere terra de heredes roderigari et inde habet passus centum decem et octo. aliu latu fine terra de heredes suprascripti roderigari et terra toraldi habet inde passus octuaginta et sex et pedem unum et medium. usque in ipsam voltam. Et mensurando per ipsam voltam iusta terra suprascripti toraldi habet inde passus novem et pedem unum et medium. Et ab inde mensurando iusta terra suprascripti toraldi habet inde passus viginti et quinque. Uno capu fine terram suprascripto monte et habet inde passus triginta. Aliu capu fine terram suprascripti toraldi et inde habet passus duodecim. Ad mensura passus et pedis landonis gastaldei mensuratis. Cunctas et integras prescriptas duas petias de terra mensuratas per suprascriptas fines nos iordanus princeps concedimus et confirmamus tibi predicto stefano tuisque heredibus in perpetualiter cum viis earum et cum omnibus earum pertinentiis. et cum omnibus que ibi inferius et superius noscuntur. Ad possessionem potestatem et dominationem tuam tuorum heredum. et eorum quibus per te datum paruerit. ut habeatis et possideatis eas et faciatis inde omnia que vobis placuerint nemine tibi tuisque heredibus et eis quibus per te datum paruerit et hac nostra concessione et confirmatione aliquam contrarietate vel molestationem ingerente. Quod si quis hanc nostre concessionis et confirmationis partem violare irritatem facere presumpserit centum auri obtimi libras persolvat. Medietatem nostro palatio. Et medietatem tibi tuisque heredibus et eis quibus per te datum paruerit. Et soluta pena hoc scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetualiter. Et ut firmius credatur diligentius ab omnibus observetur manu nostra subscripsimus et nostro sigillo fecimus sigillari. SIGNUM DOMINI IORDANI (M) GLORIOSI PRINCIPIS. Ex iussione prefate serenissime potestatis scripsi ego CANSOLINUS IUDEX. In anno principatus ipsius vicesimo octabo et vicesimo tertio anno ducatus eius CAIETE. DATA octabo decimo die decembris anno ab incarnationis domini nostri ihesu christi M. octuagesimo quinto. Scriptum Capue per nonam indictionem.

Loud 1980, pp. 172-173 (source of the text reproduced here).