Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIV, n. 13
source date: [1065 January 19]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini Salvatoris nostri Jesu Christi Dei eterni Riccardus, et Jordanus divina ordinante providentia Capuanorum principes, cum principali excellentia petitioni dilecti sui clementer favent. Igitur omnium nostrorum fidelium scilicet praesentium, ac futurorum pateat sagacitati, qualiter nos loca Deo ubique dicata de bono in melius proficere studemus, singulariter tamen, et specialius locum, in quo patris nostri Sanctissimi Benedicti corpus fovetur, quod situm est in Monte castro Casino, ubi nunc Deo auxiliante domnus Desiderius venerabilis Abbas praeest ex nostris rebus per interventum Pandulphi nostri dilecti fidelis, et filii quondam Gualae pro salute animae nostrae, et parentum nostrorum Roberti, et Rainulphi quam etiam ob remedium animae magnae recordationis avunculi nostri Comitis, et Ducis Rainulphi per hanc cartam damus, tradimus, atque concedimus, et confirmamus in preafato monasterio Casinensi, et domno Desiderio Abbati, et successoribus ejus, et in eorum liberam potestatem transducimus inclytum castrum Fractae pertinentem sacro nostro palacio cum muris et portis ipsius oppidi, et cum omnibus hominibus ibidem commorantibus, vel qui habitaturi erunt, cum montibus, planis, sylvis, pratis, sylvis, pascuis, aquis, cum terris, et viis suis, et omnibus pertinentiis ipsius oppidi in integrum damus, et confirmamus in eodem monasterio Cassinensi in perpetuum, pro quo videlicet castro Fractensi recepi in commutationem a jam dicto Desiderio Abbate castellum, quod dicitur Capriata cum omnibus pertinentiis suis additis insuper trecentis Bizanteis ob recordationem etiam et nostram eternaliter stabiliendam traditionem, concessionem et confirmationem hos nostrae firmitatis apices fieri jussimus, quibus omnino sancimus, et perpetualiter habendum mandamus, ut amodo, et semper ipse domnus Desiderius Abbas, suique successores, et pars praefati monasterii firmiter, secure, libere et quiete habeatis, ac possideatis inclytum prefatum castrum Fractae cum muris, et portis ipsius oppidi, et cum hominibus ibidem commorantibus, vel qui commoraturi erunt cum terris, montibus, planis, silvis, pratis, pascuis, aquis, cum terris, et viis suis, et omnibus pertinenciis ipsius oppidi, sicut superius scriptum est, ut faciatis exinde qualiter parti praedicti Monasterii necessum fuerit omnia, quae volueritis in perpetuum, remota omni inquietudine et molestacione cujuscumque Comitis, Castaldeis, judicis, Sculdais, et omnium mortalium personarum. Quod si quaelibet hominum magna, parvaque persona contra hanc nostri praecepti firmitatem agere praesumpserit, aut ejus violatrix in quocumque fieri temptaverit , sciat se compositurum auri purissimi libras septingentas, medietatem camerae nostrae, et medietatem tibi praefato domno Desiderio, vel tuis successoribus, seu partibus praedictis monasterii, et soluta poena hujus nostrae concessionis pagina munitum firmum, ac stabile maneat in perpetuum. Ut autem haec nostrae concessionis pagina firmius credatur, diligentiusque ab omnibus observetur, manu nostra corroboravimus, et nostri sigilli impressione jussimus insigniri. (M) Signum Domni Riccardi excellentissimi Principis. Ex jussione prephatae serenissimae potestatis scriptum per manus Alerisii Sacri Romani palacii judicis in anno septimo principatus ipsius domni Riccardi, et domni Jordanis gloriosorum principum, et secundo anno Ducatus illorum Cajetae. Datum quarto decimo Kalendas Februarii anno ab incarnatione domini nostri Jesu Christi millesimo sexagesimo quinto, indictione tertia.

Leccisotti 1965, p. 128; Gattola 1734, pp. 165-166 (source of the text reproduced here).