Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 13
source date: [1066 September 1 - 1066 September 30] [La data riportata nel diploma è il 1067,
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Salvatoris nostri Jesu Christi Dei Eterni, Riccardus, et Jordanes divina ordinante providentia Capuanorum principes cum principali Excellentia petitioni dilecti sui clementer favent. Igitur fidelium nostrorum omnium presencium, ac futurorum universitas noverit, qualiter nos pro salute animae nostrae, nec non pro salute animarum parentum nostrorum, quam et per interventum Atenulfi filius domni Sergi Patricii concedimus, et damus in monasterio S. Benedicti situs in monte castro Casino, ubi nunc Deo tuente domnus Desiderius venerabilis Abbas praeest, molinum, quod est in Aqua de Pecia, quae decurrit juxta castrum nostrum Mignani, quod, et qualiter eum tenuit, et dominavit Landulfus, qui nominavatur Fusco, qui fuit Comes ejusdem castri, quia ipse Landulfus contra Animam nostram cogitavit, et consiliabit, idcirco omnes res ejus nostro fisco deducte sunt; itaque concedimus ipsum praephatum Molinum in supranominato S. loco, ut omnes refudium, quod exinde accipitur totum sit in ospitale ejusdem S. monasterii propter pauperes, et egenos nutriendos. Ob recordacionem eciam, et nostram eternaliter stabiliendam concessionem, atque confimacionem hos nostrae firmitatis apices fieri jussimus, quibus omnino sancimus, et perpetualiter habendum, mandamus, ut amodo, et semper ipse prephatus domnus Desiderius Abbas, et sui successores, et pars prenominati sanctissimi loci per omne, quemadmodum superius scriptum esse videtur, firmiter secure, livere, et quiete habere, et possidere valeat; remota omni inquietitudine, vel molestacione cujuscumque Judicis, Comitis, Castaldeis, Sculdays, et omnium mortalium persone. Quod si quelibet persona hominum magna, vel parva contra hanc nostri precepti firmitatem agere praesumpserit, aut ejus violator in quocumque fieri temptaverit, sciat se compositurus auri libras decem medietatem nostrae Kamere, et medietatem tibi prephato domno Desiderio Abbati, tuique successores, vel in partem prephati vestri monasterii, et post soluta pena hujus nostrae concessionis munitum firmum, hac stabile maneat in perpetuum. Ut autem hec nostrae concessionis paginam firmius credatur, diligentiusque ab omnibus observetur manu nostra propria corroboravimus, et nostri sigilli impressione jussimus insigniri. (M) Signum domni Riccardi excellentissimi principis. Ex jussione prefate serenissime Potestatis scriptum per manus Johannis judicis in anno nono principatus ipsius domni Riccardi, et domni Jordanis gloriosor. principum, et quarto anno Ducatus eorum Cagete. Datum anno ab incarnatione domini nostri Jesu Cristi millesimo sexagesimo septimo in mense Septembrio per indictione quinta.

Leccisotti 1965, p. 110; Gattola 1733, p. 158 (source of the text reproduced here).