Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa IX, n. 12
source date: [1105 January 1 - 1105 December 31] [Montecassino (Cassino; Frosinone)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego secundus Richardus Capuanorum Dei gratia princeps promitto et iuro tibi, domne Oderisi abbas Casinensis monasterii, quod ab hac hora non ero in consilio aut in facto aut in consensu, ut predictum monasterium aut tu aut successores tui qui regulariter intraverint oppidum de Pontecurvu perdatis, sed adiuvabo vos ad tenendum et defendendum contra omnes homines qui vobis auferre temptaverint, si inde summonitus fuero, cum omnibus pertinentiis suis, exceptis castellis de foris et earum pertinentiis et feudo illo quod Richardo de Aquila ibi tenebat in vita Gualgani, et si potuero per amorem et precibus ab eo impetrare ut ipse vobis concedat libenter, inde adiuvabo vos, et si vos cum sua bona voluntate potueritis ab ipso acquirere potestatem, illud vobis concedo faciendi, nisi tale mihi iniustum tu aut successores tui feceritis, unde mihi rectum in curia Sancti Benedicti, aut concordiam quam gratanter recipiam, facere non possitis, aut nolitis, aut nisi tale exonium habuero, quod propter hoc non sit inventum et cum liber fuero ab exonio, in eodem sacramento permanebo. Hec omnia tibi observabo et successoribus tuis regulariter intrantibus recta fide, me sciente. Hoc factum fuit apud monasterium Sancti Benedicti Montis Casini ante comitem Rubbertum et alios plures homines...

Nel manoscritto originale, al posto di et alios plures homines, è scritto:

Ioffridum de Ponte Indulfi, Ivonem economum, Ernaldum de Bussone, Malgerium, Rodulfum filium Rahelis, Guimundum filium Alamnii, Ugonem de Labulita, Philippum, Ubo filius Ernonis, Robertum Abbatem, Landenulfum, Odaldum, Gueltum iudicem et ante congregationem prephati monasterii.

Gattola 1734, p. 222; Leccisotti 1965, p. 26; RPD, III, n. 622, pp. 1676-1677 (source of the text reproduced here).

Un giuramento simile fu pronunciato dal conte Roberto: RPD, fol. 256, n. 625; Tescione 1975, p. 49.