Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa IX, n. 11
source date: [1128 February 4] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Ego Secundus Robertus Dei gratia Capuanorum princeps promitto, et per haec sancta Dei evangelia juro tibi domno Segnoricto Cassinensis Monasterii Abbati, quod ab hac hora et deinceps non ero in consilio, vel in facto, seu consensu, ut vitam, vel quodlibet membrum tui corporis perdas, aut captus sis mala captione ad tuum dapnum honorem, et terras, quas Cassinense monasterium S. Benedicti tenet, et dominatur, vel quod in antea recuperaverit per se, vel per suos homines, vel in antea meo consiglio infra principatum Capuanum accquisierit, et quae tempore Richardi principis proavi mei, et Jordani principis avi, et Richardi, et Robberti principum patruorum meorum, et Jordani principis patris mei praedicto Cassinensi monasterio, vel in suis subditis ecclesiis offertum vel datum est usque nunc, et nominatim ecclesiam Sanctae Agatae sitam prope muros Aversae cum terris, et hominibus qualiter Jordanus princeps avus meus eidem monasterio dedit, et concessit, et oppidum Pontiscurbi cum suis pertinentiis, qualiter Richardus princeps patruus meus illud concessit, et confirmavit praedicto monasterio, et domno Hoderisio Abbati adjuvabo te, et praedictum monasterium tenere, ac defendere contra omnes homines, qui tibi illud aut inde auferre temptaverit si inde summonitus fuero, nisi tale exonium intervenerit, quod propter hoc non sit inventum, et transacto exonio infra quadraginta dies predicta aut adimplebo, aut rectum, vel gratam concordiam tibi inde fieri faciam; et facto recto vel grata concordia, in hoc Sacramento permanebo. Hac omnia praedicta observabo per bonam fidem, absque fraude, et malo ingenio, quod sit ad praedicti monasterii, aut tui damnum pertineat. Hoc factum est in Capuana civitate die Dominico, quarto die stante mense Februarii in anno Dominicae incarnationis millesimo centesimo vigesimo octavo, per indictionem sextam ante praesencia subscriptorum testium videlicet. Ri. de Caleno, Ugo de Labolita, Odoal. Camerarii, Philippi de Surrento, Tostayni de Rivo Matricio, Ro. de Aczia, Borteraymi, Joannis de Calatia, Juliani de Juttura, Raynaldi de Guelcu.

Leccisotti 1965, pp. 25-26; Gattola 1734, pp. 247-248 (source of the text reproduced here).

Sebbene non sia menzionato nessun notaio, è plausibile che il documento sia stato redatto dal giudice palatino Philippus (Loud 1981).