Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 14
source date: [1132 March 1 - 1132 March 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini Salvatoris nostri Dei eterni secundus Robbertus divina ordinante misericordia Capuanus princeps petitioni suorum fidem favet. Igitur fidelium nostrorum praesentium, ac futurorum noverit multitudo, quoniam per interventum Sabiae principissae nostrae Karissimae uxoris, et Odoaldi nostri camerarii, atque Adenulfi Straticoti, et aliorum nostrorum dilectorum fidelium, ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum parentum antecessorum nostrorum, ac ob statum nostri principatus, per hoc videlicet principale scriptum remittimus, ac donamus, atque concedimus in perpetuum monasterio S. Benedicti Montis Cassinensis, in quo domnus Signorictus domini misericordia venerabilis Abbas praeest, scilicet quincentos tarenos, quos accipere soliti sumus in omni tertio anno ab hominibus qui tenent terras de Gualdo procalzati, et tricentos tarenos quos accipiebamus singulis annis ab hominibus de casa Gensana pro data, similiter et terras quas relinquunt homines qui sine heredibus moriuntur, quae dicuntur scaditiones, quae nunc sunt, vel amodo erunt. Item damus et trademus, confirmamus per hoc idem principale scriptum in perpetuum in suprascripto monasterio S. Benedicti portum unum molendini, quod esse dinoscitur in fluvio Vulturnu in loco, qui dicitur Caczoli cum Portu ex utraque parte fluminis, et cum his, quae ad illud necessaria sunt, quin etiam damus, et trademus, confirmamus in perpetuum in praedicto monasterio S. Benedicti Montis Cassinensis, et hominibus ejus, quibus suprascriptus, Abbas , et successores ejus praeceperint, potestatem piscandi in mari, et in flumine, in omni territorio castelli, qui dicitur ad mare, sine omni contradictione. Rursum quoque per hoc idem principale scriptum in perpetuum damus et trademus, confirmamus praefato monasterio in eodem territorio Castelli Maris hominem unum piscatorem nostrum nomine Petrum fili quondam Bibiani cum heredibus ejus, sicut hactenus nobis pertinuit. Insuper damus, tradimus, concedimus et confirmamus in perpetuum in suprascripto Monasterio S. Benedicti, quicquid Riccardus bonae memoriae princeps proavus noster, ac Jordanus princeps avus noster nec non secundus Riccardus, et Robbertus, quam secundus Jordanus principes fratres in suprascripto monasterio dederunt, et nos de rebus nostris dedimus atque concessimus praedicto monasterio S. Benedicti, et ecclesiis ejus. Praeterea causa devotionis permittimus, atque concedimus in perpetuum, ut si quis ad praefata monasteria S. Benedicti, vel ad ecclesias ejus venire ad habitandum, vel residendum, aut de rebus suis pro anima sua aliquid largiri voluerit, ex permissu nostro liceat eis hoc facere secundum justitiam, et consuetudinem terrae. Haec omnia praescripta, qualiter a nobis, vel a praedecessoribus nostris concessa, seu tradita sunt praedicto monasterio S. Benedicti ibidem inviolabiliter in perpetuum manere concessimus, ut neque a nobis, neque a successoribus nostris ea deinceps alienare, seu inquietare liceat, una cum omnibus inferioribus, ac superioribus earum, et cum viis in eis intrandi, et exeundi, atque cum omnibus pertinentiis earum nos memoratus secundus Robertus Dei gratia Capuanorum princeps praephato Monasterio S. Benedicti Montis Cassinensis, ut superius dicimus per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus, et trademus, confirmamus, ad possessionem, et potestatem, atque dominationem suprascripti Monasterii S. Benedicti Montis Cassinensis, et jamdicti domni Segnoricti venerabilis Abbatis, ejusque successoribus faciendi exinde legaliter quicquid eis placuerit, remota omni inquietudine, contrarietate, vel molestia omnium mortalium personarum. Quod siquis hujus nostrae concessionis atque confirmationis contemptor extiterit, centum libras auri purissimi persolvat, medietatem praedicto monasterio S. Benedicti montis Cassinensi, et praefato domno Signoricto venerabili Abbati, ejusque successoribus, et medietatem nostro sacro palatio, solutaque pena librarum auri, hoc principale scriptum firmum permaneat in perpetuum; ut autem hoc principale scriptum firmius credatur, et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscribens illud corroboravimus, et nostri sigilli expressione illud insigniri jussimus. (M) Ex jussione prefatae potestatis scripsi ego Philippus Palatinus vice . . . . . . . in anno Dominicae incarnationis millesimo centesimo trigesimo secundo, et quinto anno principatus suprascripti domni Robberti gloriosissimi principis Capuae. Datum Capuae in mense Martii per Indictionem decimam.

Gattola 1734, pp. 245-246 (source of the text reproduced here).