Ughelli, Italia sacra, ed. by Coleti, VI, p. 278
source date: [1098 September 1 - 1100 September 30] [Il diploma è stato emesso nel ventesimo
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Sanctissimi Jesu Christi. Amen. Notum sit omnibus filiis Sanctae et Catholicae Ecclesiae, quoniam nos Secundus Riccardus Capuanus Princeps proles bo.me. Dom. Jordani magnifici Principis ob salutem, et remedium animae ejus, ac ob statum nostri Principatus in Ecclesia Dei, et Beati Proculi Levitae et Martyris Christi constructa in Castro Puteolano, cui Dominus Maurus venerabilis Episcopus preest, damus, tradimus, concedimus, et confirmamus per hoc videlicet principale scriptum in perpetuam decimationem de auro, et argento, et aliis omnibus que capiuntur pro nostro jure a servientibus nostris, in Castro nostro Puteolano; excepto de venatione, ita ut si praefatus Dominus Maurus Episcopus et successores sui volunt habere hominem illorum in unoquoque decimo die cum serviente nostro ad recipiendam decimationem suam, sit ibi, et percipiat eam, sin autem potestatem habeant recipiendi fiducias a serviente nostro, ut justitiam suam non deneget, neque defraudet eis, et in tempore glandium, et per unumquemque annum ipse praefatus Venerabilis Episcopus Maurus, et successores ejus post potestatem et licentiam habeant mittendi in nostro bosco quatuor homines ad colligendum glandem octo dies, ad proprietatem dicte Ecclesiae et memorati Episcopi, et successorum ejus: haec omnia ut supra praefati sumus Nos praefatus Secundus Riccardus Capuanus Princeps in jam memoratae Ecclesiae Dei, et Beati Proculi Martyris Christi per hoc principale scriptum in perpetuum damus, concedimus, tradimus, et confirmamus ad possessionem et potestatem, et dominationem jam dictae Ecclesiae, et praefati Domini Episcopi Mauri, et omnium successorum ejus, et faciendam exinde utilitatem prescriptae Ecclesiae remota omni inquietudine, et contrarietate et molestia omnium Principum successorum nostrorum, vel Viceprincipum, Comitum vel Vicecomitum, Judicum, Scultariorum, Gastaldeorum, aliorumque omnium mortalium, et si quis, etc. Ex concessione praefatae Serenissimae potestatis scripsi ego Ruriacus Palatinus Judex in Anno Dominicae Incarnationis 1135. Anno Principatus praefati Domini Secundi Ricciardi 20. etc.

Ughelli-Coleti IS, VI, p. 278 (source of the text reproduced here).