Ughelli, Italia sacra, ed. by Coleti, VI, pp. 276-277
source date: [1119 January 1 - 1119 December 31] [Se l'arcidiacono Roberto e il vescovo di Av
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Salvatoris Dei Aeterni, Robertus Capuanus Princeps Donato Puteolano Episcopo, suisque successoribus in perpetuum. Principalis libertas Christi Ecclesiis, earumque Rectoribus suffragari , necessitatibus communicare, et suis rebus, et possessionibus subvenire debemus, ut eleemosynis, et muneribus fidelium ditati, inspectoribus earum possint absque sollicitudine, orationibus, et ministeriis spiritualibus insistere. Nos igitur Robertus Capuanorum Dei gratia Princeps hoc facere cupiens dignum duximus Ecclesiae S. Proculi Puteolano Episcopo, venerabilique ejusdem Ecclesiae Praesuli Donato, ac ejus successoribus consensu et precibus Raynaldi de Caivano fidelis nostri, assensu quoque et voluntate Domini Alexandri de Peroleo dilectissimi consanguinei nostri Ecclesiam S. Nicolai sitam in Castro nostro de Serra reddere et confirmare in perpetuum cum collis, hortis, et cum omni jure decimarum, aliisque rationibus, et justitiis ejus, et cum omnibus Terris sibi generaliter pertinentibus; haec autem tenimenta ipsa Ecclesia S. Nicolai principaliter possidet ex parte quanti tenet quoddam territorium terrae, qualiter extenditur, et sella ipsius Castri nostri, quod dicitur Serra in parte occidentali per verticem, et ejus d. montis, et descendit per quandam viam prope quasd. fabricas antiquas dirutas in partem Septemtrionalem versus quartum, et qualiter venit ipsam viam revolvendo usque ad piscinalem ei pertinentem, qui et in parte Orientali prope terram Ecclesie s. Petri juris ipsius Episcopi, et usque in viam publicam, quae venit a Campana in quartum, et viam Silicem de Serra, et qualiter quoque ascendit usque in predictum Castrum nostrum, de alio vero latere ex parte Campanae in parte Occidentali tenet praefata Ecclesia s. Nicolai, qualiter descendit ab ipso Castro nostro usque ad piscinalem antiquum, et usque in montem, qui dicitur Sertus in parte Occidentali, in parte vero Meridiana habet fines magnas duas petras ejusdem terrarum Episcopatus, quae extenduntur usque ad verticem praedicti montis, et circa in parte Occidentis, et usque ad Silicem in parte Orientis, et sunt ipsae duae pezzae terrarum per mensuram fine Silva montis, modii terrarum centum et novem, tenet etiam dicta Ecclesia S. Nicolai aliud tenimentum ex parte Campanae , quod Bursas vocatur usque in planitiem Campanae, ubi fines habent terras quorundam militum, et servientium nostrorum ex parte meridiei, et qualiter revolvitur per planitiem ejusdem montis, ubi sunt domunculae, et fabricae antiquae juxta praedictam viam de Serra, quae descendit in quarto per ipsam Silicem ex parte Orientali sub pede ejusdem Montis Burii; habet quoque ipsa Ecclesia s. Nicolai quandam terram in loco, qui dicitur Corvara secus terram ipsius Episcopi undique terminata ex predictis terris, et ex terra praefata per mensuram modii novem. Hanc quidem praefatam Ecclesiam de Serra s. Nicolai cum omnibus supradictis terris, et possessionibus, jurisdictionibus, et caeteris sponte reddimus, et confirmamus Puteolano Episcopatus, et ejus Venerabili Antistiti Donato. suisque successoribus; etc. Verum quia Puteolanus Episcopus annuatim ex consuetudine veniebat in quarta feria caput jejunii, et in quinta ante Pascha, scilicet in Cena Domini ad praedictam Ecclesiam S. Nicolai, volumus, petimus, atque statuimus, quatenus venerabilis Episcopus, et successores ejus amodo in antea debeant in singulis annis in predictis duobus diebus, ad Ecclesiam S. Nicolai venire ad faciendam absolutionem, sicut ejus antecessores facere consueverunt. Quod si quis in futuro contra hanc nostram redditionis, et confirmationis paginam venire, vel infringere tentaverit, excommunicationi jam dicti Episcopatus subjaceat, insuper libram auri persolvat, medietatem nostro sacro Palatio, et medietatem dicto Episcopo, ejusque praesidentibus Episcopis; haec autem pagina firma, munita et inviolabilis maneat in perpetuum, et ut verius credatur, et cautius observetur, etc. manu propria subjacenti signo eam subscripsimus, et nostro sigillo jussimus signari in Anno Incarnationis Dominicae 1119. Indict. 12. scripta a Roberto Ecclesiae Aversanae Archidiacono praecepto Domini Roberti Principis.

Ughelli, IS, VI, pp. 276-277 (source of the text reproduced here).