Città del Vaticano, Archivio Segreto Vaticano, Regesto Vaticano 46, fol. 45v
source date: [1102 March 1 - 1102 March 31] [Capua (Caserta)] [1291]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos secundus Riccardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. notum fieri volumus omnibus filiis catholice ecclesie et nostris fidelibus quoniam ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum consanguineorum nostrorum. ac ob statum nostri principatus. consilio quoque et interventu Raynaldi musce nostri dilecti baronis nonnullo et Ugonis cognomine de phay nostrorum dilectorum fidelium per hac videlicet principale scriptum in perpetuum damus tradimus. concedimus et confirmamus vobis Gerbaldo venerabili ac deo digno Archiepiscopo Capuano. vobis enim pro parte et vice ecclesia sanctorum prothomartirie Stephani et Agathe. que constructa est intus hanc nostram Capuanam civitatem. hoc est integrum portum nostrum. cum ripis. aqua et alveo ex utraque parte Volturni fluminie scilicet qualiter incipit ab una parte a terra et presa ecclesie sancte Reperate que est in suburbio huius nostre Capuane civitatis prope ponte qui dicitur casolini et vadit usque ad pontem ipsam et qualiter incipit ab alia parte a terra et presa et casa alami filii quondam Roberti. et vadit descendendo ad predictam pontem. Hec omnia prescripta qualiter memorata sunt. una cum omnibus qui inferius et superius [intus?] esse noscuntur quam et cum viis suis ibidem [introeundi] et exeundi atque cum omnibus suis pertinentis. nos prenominatus secundus ricardus dei gratia Capuanorum princeps vobis prescipto Gerbaldo Capuano Archiepiscopo per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus. tradimus concedimus et confirmamus ad possessionem et dominationem et potestatem vestram pro parte prefate Capuane ecclesie. vestorum omnium successorum. faciendo ibidem molendinum. figendo palos pro clausis et piscatiis faciendis. et pro alliquandis funiculis ipsius molendini et in predictis ripis aqua et alveo. omnia qua pro utilitate eiusdem ecclesie. vobis vel eis placuerint. Remota omni inquietudine. contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum comitum. vel vicecomitum. iudicum. sculdahorum. castaldeorum. aliorumque omnium mortalium personarum. quod si quis huius nostre dationis. traditionis. concessionis vel confirmationis paginam contemptor aut violator in aliquo esse presumpserit viginti libras auri purissimi persolvat. medietatem prefate ecclesie sanctorum prothomartiris Stephani et Agathas [sic] et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum auri. hoc principale scriptum. cum omnibus que continet. firmum munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. et ut hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur ex nostro sigillo impressionem iussimus illud insigniri. Ex iussione prefate serenissime potestatis scripsi ego Ruriacus iudex in anno dominice incarnationis m c secundo. et vicesimo secundo anno principatus prefati donni [sic] secundi R[iccardi] gloriosi principis Capue. Dato mense mal. Indictione decima.

Loud 1980, pp. 174-175 (source of the text reproduced here).